راهنما
نوشته شده توسط انجمن یاوران کودکان بی صدامدت زمان مطالعه 55 دقیقه
1401/06/29
نظرات در مورد ازدواج در سنین پایین و آداب و رسوم ازدواج در بین زنان کرد زبان، جنوب شرقی ترکیه

نظرات در مورد ازدواج در سنین پایین و آداب و رسوم ازدواج در بین زنان کرد زبان، جنوب شرقی ترکیه[۱]

 خلاصه:

ازدواج قبل از ۱۸ سالگی عواقب نامطلوب جسمی و روحی و احساسی در زنان به وجود می آورد و مانعی برای ادامه تحصیل و رفاه و تندرستی آنان می باشد. بر اساس یک نظرسنجی ملی، حدود ۵۰ درصد کل زنان سالخورده شرق ترکیه اولین ازدواجشان زیر ۱۸ سال بوده است.

روش ها:

این مطالعه به بررسی نظرات زنان و تجارب ازدواج زودهنگام  آنها و فرهنگ خاص ازدواج در آن منطقه و آداب و رسوم ازدواج در استان دیار بکر منطقه ایی از ترکیه که اکثریت جمعیت ساکنین استان دارای قومیت کرد هستند انجام شده است. یک نمونه تصادفی از ۹۶۶ زن ۱۵ سال یا بیشتر که در مناطق شهری و روستایی  این استان زندگی می کنند و موقعیت اجتماعی و سن ازدواج را دارند این پرسشنامه را تکمیل کردند. داده های کیفی در مورد نظرات و تجربیات زنان نیز از طریق مصاحبه گروهی متمرکز با ۹۰ زن جمع آوری شد.

پیامدها:

فراوانی ازدواج زودهنگام از ۱۹ درصد در جوانترین گروه سنی تا ۶۳ درصد در زنان ۶۰ ساله یا بالاتر متغیر بود. تحلیل مصاحبه‌های گروهی متمرکز به روش محتوای اصلاح‌شده کیفی نشان داد که ا دختران چند سال پس از شروع دوران  قاعدگی قابل ازدواج تلقی می شدند و از عوامل کلیدی که والدین را برای ازدواج زودهنگام دختران خود، گاه بدون رضایت آنها، هدایت می کرد. ملاحظات مربوط به حفظ آبرو و شرافت خانواده بود . برخی از آداب و رسوم ازدواج خاص فرهنگی شامل نامزدی گهواره، ازدواج پسر عمو و بردل (تبادل عروس بین دو خانواده) بود.

 نتیجه:

به کارکنان بهداشت عمومی و تنظیم خانواده نیاز است تا  بطور مرتب از طریق والدین نسبت به پیامدهای نامطلوب ازدواج زودهنگام آگاهی بیشتری ایجاد کنند.

کلمات کلیدی:

 ازدواج ترتیب داده شده، بردل، ازدواج پسر عمو، ازدواج زودهنگام، شرافت خانواده[۲]

 مقدمه

علیرغم تغییر سن ازدواج به سمت سن بالاتر در بسیاری از نقاط جهان، ۸۲ میلیون دختر در کشورهای کم درآمد که اکنون بین ۱۰ تا ۱۷ سال سن دارند، قبل از تولد ۱۸ سالگی ازدواج خواهند کرد. که نقض تعدادی از کنوانسیون های بین المللی و همچنین قوانین ملی است . ازدواج زودهنگام اغلب با سن زود هنگام ، در اولین زایمان که اغلب قبل از کامل شدن رشد فیزیکی دختر همراه است و می تواند عواقب نامطلوبی برای سلامتی مادر و کودک داشته باشد، رابطه دارد . عوارض بارداری سالانه ۷۰.۰۰۰ دختر نوجوان را می کُشد. از آنجایی که انتظار می رود دختران پس از ازدواج برای مراقبت از خانواده خود، مدرسه را ترک کنند، مانعی برای آموزش است. این امر بر رشد فکری آنها و همچنین گزینه های آنها برای اشتغال سودمند و استقلال اقتصادی تأثیر می گذارد. علاوه بر این، زنانی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند، ممکن است توانایی کمتری برای اثبات خود و تثبیت موقعیت خود در خانواده مرد سالار، شوهرشان داشته باشند. در نتیجه، آنها ممکن است قدرت، موقعیت و استقلال کمتری در خانواده داشته باشند، که ممکن است بر سلامت عاطفی آنها تأثیر بگذارد. قانون مدنی ترکیه حداقل سن ۱۸ سال را برای زنان و مردان الزامی می کند و ازدواج قانونی قبل از این سن را به رسمیت نمی شناسد. با این حال، یک نظرسنجی ملی در سال ۲۰۰۳ نشان داد که ۳۴.۷٪ از کل زنان در ترکیه عمدتاً قبل از ۱۸ سالگی از طریق مراسم مذهبی ازدواج کرده بودند. این رقم در مناطق شرقی کشور تا ۵۰ درصد تخمین زده می­شود. این منطقه دارای بالاترین نرخ بی سوادی است، به طوری که ۳۰ درصد از مردم هیچ مدرسه ای نرفته­اند. نرخ رشد جمعیت ۲.۱ درصد است که بالاترین نرخ رشد در این کشور است. در سال ۲۰۰۲، میانگین سن ازدواج در بین دختران این منطقه ۳\۲ ± ۱۷\۴ سال بود که ۳/۱۶ درصد از کل زنان زیر ۱۵ سال ازدواج کردند. مطالعه دیگری نشان داده است که اکثر ازدواج ها (۶۱.۲ درصد) توسط والدین دختر ترتیب داده شده است.

دلایل ازدواج زودهنگام در میان دختران این منطقه بدلیل آداب و رسومی مانند ازدواج اجباری از سوی والدین، نظام ازدواج درون‌همسری (یعنی ازدواج پسر عمو)، قیمت عروس و مفهوم خاص شرافت خانوادگی  باعث می شود که وضعیت جنسیتی تابع برای خانم ها را همیشگی و دائمی کرده که خود به رفتار جنسی ناشی از هنجارهای سفت و سخت وابسته است.

این مطالعه با هدف بررسی فراوانی و توزیع سن در اولین ازدواج، وضعیت تحصیلی و ازدواج پسرعمو و نظرات و تجربیات ازدواج زودهنگام و آداب و رسوم ازدواج محلی در میان زنان ساکن استان دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه انجام شده، که اکثراً از افراد قومی کرد تشکیل شده است.[۳]

 نکات کلیدی:

  ● حدود ۵۰ درصد از زنان در شرق ترکیه در ازدواج اول کمتر از ۱۸ سال سن دارند.

● این مطالعه که در یکی از استان‌های منطقه جنوب شرقی ترکیه که اکثرا جمعیت آن کردها هستند، انجام شد، نشان می‌دهد که ملاحظات سنتی در مورد حفظ آبرو و شرافت خانواده،  از عوامل کلیدی والدین برای ترتیب دادن ازدواج زودهنگام دخترانشان، گاهی بدون رضایت آنهاست.

● برخی از آداب و رسوم ازدواج خاص فرهنگ در این منطقه عبارتند از: خواستگاری گهواره، ازدواج پسر عمو و بردل (تبادل عروس بین دو خانواده).

 متد و روش ها:

این مطالعه در بهار سال ۲۰۰۴ در استان دیاربکر انجام شد. این استان شامل بزرگترین شهر منطقه، دیاربکر و حومه و روستاهای آن است.

 ارزیابی و نظر سنجی:

اطلاعات جمعیتی یک نمونه نماینده از جمعیت تمام زنان بالای ۱۵ سال (۳۱۶.۰۰۰ نفر) که در اداره بهداشت دیاربکر ثبت شده بودند، انتخاب شد. حجم نمونه بر اساس روشی که در کتابچه راهنمای سازمان بهداشت جهانی در مورد تعیین حجم نمونه در مطالعات بهداشتی توضیح داده شده است، تعیین شد.

با فرض سطح معنی داری ۵% تا توان ۹۰% و نرخ مشارکت پیش بینی شده ۴۵%. حداقل حجم نمونه ۸۳۷ بود. این رقم برای رسیدن به جمعیت ۱۰۰۰ نفر گرد شد. برای کاهش خطای استاندارد و سوگیری از نمونه‌گیری خوشه‌ای چند مرحله‌ای استفاده شد. در مجموع ۵۰ خوشه (۳۰ از مناطق شهری و ۲۰ از مناطق روستایی) با توجه به نسبت توزیع روستایی/شهری منطقه انتخاب شدند. از هر خوشه ۲۰ زن انتخاب شدند. مصاحبه‌کنندگان نقشه‌هایی از مناطق نظرسنجی در هر خوشه با شماره خیابان و خانه، در صورت وجود، دریافت کردند. آنها شماره خانه ها را با استفاده از جداول تصادفی انتخاب کردند، یا شماره درها را با استفاده از جداول تصادفی انتخاب کردند تا مشخص کنند که کدام خانوارها  را باید بررسی کنند. با همه زنان از طریق در زدن تماس گرفته شد و به صورت شفاهی، رودررو مصاحبه شد. شرکت کنندگان بالقوه ابتدا در مورد اهداف مطالعه مطلع شدند و از آنها خواسته شد که یک پرسشنامه کوتاه، از پیش تست شده و ساختاریافته شامل حدود ۱۰ گزینه چند گزینه ای را پر کنند.

موارد. سوالات شامل سن ازدواج، سن فعلی و وضعیت تأهل، سطح تحصیلات و نوع ازدواج بود. هیچ سؤالی با ماهیت خصوصی یا سیاسی وجود نداشت. قبل از شروع سوال کردن، ناشناس ماندن و محرمانه بودن شرکت‌کنندگان تضمین شد و مشخص شد که شرکت‌کنندگان می‌توانند آزادانه در هر مرحله از پاسخ به سوالات خودداری کنند.

۱۳ زن رد کردند و پاسخ ۲۱ زن نیز به دلیل پاسخ های ناقص یا متناقض حذف شد. بنابراین نرخ عدم پاسخ  ۳٪ بود. نمونه نهایی این نظرسنجی شامل ۹۶۶ زن بود. مصاحبه ها توسط دانشجویان دختر سال آخری که در دانشکده پرستاری دانشگاه دیاربکر تحصیل می کردند، انجام شد. در جمع آوری داده ها از ۲۰ مصاحبه کننده که به گویش محلی کردی (کرمانچ) و ترکی صحبت می­کردند، استفاده شد. مصاحبه‌کنندگان به صورت جفت کار کردند، بنابراین تیم جمع‌آوری داده‌ها شامل ۱۰ واحد بود. قبل از مطالعه، مصاحبه‌کنندگان یک هفته تحت آموزش فشرده در مورد اهداف مطالعه، فنون مصاحبه، اخلاق تحقیق، روش‌های نمونه‌گیری تصادفی و راهبردی، جداول تصادفی و پیش‌آزمون پرسش‌نامه‌ها قرار گرفتند. در طول مطالعه، مصاحبه‌کنندگان زیر نظر محققین و مسئول بهداشت مرکز بهداشت هر محله مربوطه کار کردند.

 تحلیل آماری:

تجزیه و تحلیل های آماری با استفاده از( Epi Info™ 2000 مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، آتلانتا، GA، ایالات متحده آمریکا) انجام شد. توزیع فراوانی ازدواج زودهنگام بر اساس سن فعلی، سطح تحصیلات، منطقه سکونت و ازدواج با پسرعمو محاسبه شد و تفاوت‌ها برای معنی‌داری با روش Chi-square مورد آزمایش قرار گرفتند. نسبت شانس خام (OR) و ۹۵٪ CI نیز برای ارزیابی خطر ازدواج زودهنگام در هر سطح محاسبه شد.

 مذاکرات گروهی متمرکز:

هشت مذاکره گروهی متمرکز (FGDs) در چهار منطقه شهری و چهار منطقه روستایی استان انجام شد. زنان شهری از طریق نمونه گیری استراتژیک در چهار منطقه مختلف شهر، از طریق تبلیغ فعالیت در خشکشویی های محلی، انجمن های تنظیم خانواده و مراکز بهداشتی استخدام شدند. زنان روستایی با کمک ماماهای دولتی فعال در بخش بهداشت جذب شدند.مراکز چهار روستا در مجموع ۹۰ زن (۴۳ شهری و ۴۷ روستایی) در FGDs شرکت کردند.

 FGD ها به زبان ترکی یا کرمانجی توسط یک زن انسان­شناس اجتماعی با تجربه، در تکنیک های تحقیق کیفی انجام شد. در هر جلسه دو ناظر حضور داشتند که در ضبط بحث ها و یادداشت برداری کمک می کردند. گفتگوها بر دلایل ازدواج زودهنگام، نظرات در مورد تأثیرات آن بر سلامت زنان و آداب و رسوم محلی ازدواج متمرکز بود. تمام FGD ها با رضایت شرکت کنندگان ضبط شد.

هر FGD حدود ۲ ساعت به طول انجامید. مطالب ضبط شده کلمه به کلمه رونویسی شد، شناسایی و به ترکی ترجمه شد. رونوشت ها با استفاده از روش تحلیل محتوای کیفی تجزیه و تحلیل شدند. بسیاری از شرکت کنندگان از مفاهیم یا استعاره های محلی برای بیان موضوع یا ایده مشابه استفاده کردند. محتوای رونوشت‌ها با هم توسط تیم جمع‌آوری داده‌ها بررسی شد و عبارات کلیدی شناسایی و کدگذاری شدند، از نظر زبانی اصلاح شدند و با توجه به موضوع مربوطه طبقه‌بندی شدند. عبارات / عبارات شمارش و به عنوان موارد ذکر شده با بیشترین فراوانی، بیشتر، گروه بندی شدند.

موارد ذکر شده با بیشترین فراوانی، شایع ترین  و کمترین فراوانی (به ترتیب کمتر از ۲۵٪، ۷۵-۲۵٪ و بیشتر از ۷۵٪). تجربیات شخصی، در صورت ارائه، به طور جداگانه ذکر شده است. FGD ها تا رسیدن به اشباع ادامه یافت. در پایان مطالعه، نتایج تحلیل محتوا از تمام رونوشت‌ها با هم جمع‌آوری و بازشماری و تحت مضامین مشترک گروه‌بندی شد.

 تایید اخلاقی:

هدف مطالعه جمع‌آوری اطلاعات بود و بنابراین هیچ جزء آزمایشی که بتواند سلامت یا ایمنی شرکت‌کنندگان را به خطر اندازد، مطابق با اعلامیه هلسینکی انجمن پزشکی جهانی نداشت. مشارکت بر اساس رضایت آگاهانه داوطلبانه بود. به شرکت کنندگان به صورت شفاهی در مورد اهداف پژوهش اطلاع رسانی و در خصوص ناشناس ماندن آنها تضمین داده شد. قبل از شروع مصاحبه بر مشارکت داوطلبانه تاکید شد. پرسش شوندگان آزاد بودند که مشارکت خود را در هر نقطه از مطالعه رد کنند یا پایان دهند. تمام داده های جمع آوری شده محرمانه نگه داشته شد و برای افراد خارج از تیم تحقیقاتی قابل دسترسی نبود. همه داده ها قبل از تجزیه و تحلیل محرمانه ماندند. طرح مطالعه، پرسشنامه‌ها و جنبه‌های اخلاقی آن‌ها در دو نشست آکادمیک داخلی در وزارت بهداشت عمومی ارائه و به طور گسترده مورد بحث قرار گرفت و مطالعه با تایید کمیته علمی این گروه در ژانویه ۲۰۰۴ آغاز شد.

نتایج:

بررسی و ارزیابی:

در مجموع ۹۹۶ زن بین ۱۵ تا ۸۷ سال در این نظرسنجی شرکت کردند. جدول ۱ برخی از ویژگی های نمونه را نشان می دهد. اکثریت (۵۱.۱٪) از پاسخ دهندگان در گروه سنی ۲۰-۳۹ سال و در حال حاضر متاهل (۶۲.۲٪) بودند. وضعیت تحصیلی پایین بود

تقریباً ۶۰٪ از زنان فاقد هر نوع تحصیلی هستند و حدود ۳۵٪ فقط برای چند سال به مدرسه ابتدایی رفته اند. بیش از ۴۲ درصد از زنان مورد سوال قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی ازدواج کرده بودند. فراوانی ازدواج زودهنگام از ۱۹.۳ درصد در جوانترین گروه سنی تا ۶۳ درصد در زنان ۶۰ ساله یا بزرگتر متغیر بود.

تفاوت ها بر حسب گروه های سنی معنی دار و سطح تحصیلات بسیار معنی دار بود. احتمال ازدواج زودهنگام در بین زنان بدون تحصیلات (بی سواد) بیش از ۱۰ برابر بیشتر بود و در زنان با کمتر از ۹ سال تحصیلات به OR ۱۸/۸ کاهش یافت (تجزیه و تحلیل OR در جدول ۱ نشان داده نشده است، اما در دسترس نویسندگان است).

بحث های گروهی متمرکز:

نظرات در مورد ازدواج زودهنگام

جدول ۲ خلاصه ای از نظرات به دست آمده از تحلیل محتوای FGD ها را نشان می دهد.  درخصوص اینکه ازدواج قبل از ۱۵ سالگی خیلی زود است توافق وجود داشت. دختران چند سال پس از قاعدگی، در زمانی بین ۱۵ سالگی تا اوایل ۲۰ سالگی، قابلیت ازدواج را دارا بودند. دلیل اصلی ازدواج زودهنگام حفظ ناموس خانواده بود. شرکت کنندگان در این پژوهش متفق القول معتقد بودندکه هر چه زودتر یک دختر ازدواج کند، فرصت کمتری برای روابط عاشقانه غیرقانونی خواهد داشت، وضعیتی که شهرت او و خانواده اش را لکه دار می کند. ترجمه لفظی جمله «هر چه آب در دریاچه طولانی‌تر بماند، کثیف‌تر می‌شود» بیانگر این باور است که زنان مجرد به عنوان تهدیدی بالقوه برای آبروی خانواده تلقی می‌شوند. زنان مسن‌تر نیز به مطلوبیت ازدواج زودهنگام اشاره کردند، اغلب با استفاده از تعبیر معروف basgöz etmek، که ترجمه آن به معنای «دادن سر و چشم (به دختر)» است. این ضرب المثل به این عقیده اشاره دارد که زن در صورت مجرد بودن، سر مناسب (برای تفکر) یا چشم مناسب (برای دیدن چیزها از دید صحیح) ندارد و در نتیجه در برابر اشتباه کردن و لکه دار کردن آبروی خود آسیب پذیر است. جدای از دلایل مربوط به ناموس، زنان همچنین دلایل سودمندی را برای ازدواج زودهنگام ذکر کردند، مانند راحتی، برای مردان، «آوردن دختر» برای مراقبت از والدین مرد یا انجام سایر کارهای خانه. این که دختران جوان نسبت به زنان بالغ انعطاف‌پذیرتر هستند و راحت‌تر با شرایط یک خانواده جدید سازگار می‌شوند نیز چنین توضیحی بود. ترجیح مردان برای عروس های جوان نیز به عنوان دلیل ازدواج زودهنگام ذکر شد.

پاسخ دهندگان مشکلات سلامت باروری، عوارض زایمان و ارعاب زن شوهر را از مهمترین جنبه های منفی ازدواج زودهنگام ذکر کردند. همچنین اشاره شد که ازدواج زودهنگام باعث وقفه در ادامه تحصیل در دختران می شود. یکی از مادران شرح زیر را ارائه کرد.

من زود ازدواج کردم و فرصتی برای تحصیل نداشتم. اما الان دو دختر دارم که در دبیرستان هستند. من می خواهم آنها تحصیلات خود را کامل کنند. اما فقط من می دانم که از چه نوع مشکلاتی رنج می برم. همسایه ها غیبت می کنند... یکی می گوید دخترم را با پسری دیدند و شوهرم عصبانی شد و به من حمله کرد و گفت این تقصیر من است چون اجازه دادم در مدرسه با پسران قاطی شوند. من باید با شوهرم مبارزه کنم تا آنها را در مدرسه نگه دارم. اما من مصمم هستم. دخترانم تحصیلات خود را به پایان خواهند رساند.»

نظرات در مورد آداب و رسوم ازدواج:

جدول ۳ خلاصه ای از نظراتی را ارائه می دهد که از FGD ها در مورد برخی از آداب و رسوم ازدواج به دست آمده است. ازدواج اکثر پاسخ دهندگان ترتیب داده شده بود. بسیاری از زنان به نقش تعیین کننده والدین اشاره کردند.

وقتی ۲۱ ساله بودم پدرم  ازدواج مرا برنامه ریزی کرد ... اولین بار شوهرم را در عروسی مان دیدم. پدر و مادرم به من اطلاع ندادند یا نپرسیدند که آیا مایل به ازدواج هستم یا خیر. «پدرم مرا به عنوان عروس بردل بخشید. من برای اولین بار پس از عروسی با شوهرم ملاقات کردم.

پاسخ دهندگان در مورد اختیاراتی که والدین بدون کسب رضایت آنها اعمال می کنند تا حدودی دوسو بودند، اما در مورد انتقاد بیش از حد مردد بودند.

 آداب نامزدی در گهواره (نوعی از ازدواج نوزادان که به موجب آن به دختر وعده داده می شود در بدو تولد با پسر معینی ازدواج کند) و بردل (تبادل عروس بین دو خانواده) از رویدادهای نادر تلقی می شدند، اما با این وجود تعداد کمی از شرکت کنندگان در پژوهش این اتفاق را تجربه کرده بودند.

دختری که می شناسم در گهواره نامزدی داشت. چرا باید منتظر بمانی وقتی شما را به خانواده ایی وعده داده اند؟ او زود ازدواج کرد تا بتواند به روش های خانواده آینده اش عادت کند.»

برادرم از غریبه ها (یعنی نه اقوام) عروس آورد و در ازای آن عروس، پدرم مرا به خانواده شوهرم داد.

در پاسخ ها اطلاعات زیادی از ملاحظات اقتصادی پشت ازدواج ترتیب داده شده، به ویژه ازدواج بردل و پسر عمو وجود داشت. در بردل، دامادها با مبادله زنان به جای پول نقد، بین خانوارها، پرداخت بهای عروس را دور می زنند. بنابراین بردل به عنوان یک گزینه ازدواج در خانواده های فقیر در نظر گرفته می شود.

از سوی دیگر، ازدواج  با پسرعمو برای بسیاری از پاسخ‌دهندگان تجربه رایجی بود.

پسر عمویم از من خواستگاری کرد و پدرم بدون مشورت با عمویم او را تایید کرد بدون اینکه بداند عمویم می خواهد پسرش با من ازدواج کند؟ عمویم از ازدواج من عصبانی بود و هنوز با پدرم صحبت نمی کند.

 آنها اقتصاد خوبی داشتند و برای حفظ پول در خانواده، اجازه دادند بچه ها در سن 12 سالگی ازدواج کنند. بچه ها چندین سال نمی توانستند زن و شوهر باشند.» ازدواج پسرعمویی در درجه اول به عنوان  عامل اقتصادی برای خانواده بزرگتر ذکر شد. نگه داشتن دختر در خانواده، ظرفیت تولید و تولید مثل و همچنین قیمت عروس را در اقتصاد خانواده بزرگ حفظ می کند. عقاید ابراز شده در مورد ازدواج پسرعموی عموماً مثبت بود، همچنین به این دلیل که سازگاری، پذیرایی و محافظت بهتر از عروس در خانواده اقوام را تضمین می کرد. هیچ نظری در مورد جنبه های بهداشتی منفی ازدواج پسرعمویی ذکر نشده است.

ازدواج عاشقانه، به طور کلی، یک اتفاق نادر و یک نوآوری تا حدی مدرن تلقی می شد.

من ازدواج کردم چون خیلی زیبا بودم و عاشق شوهرم شدم. «اگر زیبایی و عشق در میان است، لازم نیست یک دختر منتظر خواستگار باشد.»

"من دو دختر ۲۴ و ۲۶ ساله دارم. آنها نمی خواهند ازدواج کنند مگر اینکه عاشق شوند."

ازدواج عاشقانه نیز اتفاقی در نظر گرفته می شد که ممکن است نیاز به فرار داشته باشد.

«به پسر عموی پدری ام قول داده بودم. من این ازدواج را نمی خواستم. وقتی آنها اصرار کردند، وقتی آن‌ها اصرار کردند، من با شوهر فعلی‌ام فرار کردم تا از پسر عمویم دوری کنم.»

بررسی و نتیجه گیری:

نتایج این مطالعه جایگاه  تابع و زیردست و سطح بسیار پایین تحصیلات زنان در استان دیاربکر را تأیید می کند و تعدادی سرنخ در مورد آداب و رسوم و عقایدی که بر تصمیمات ازدواج زودهنگام تأثیر می گذارد ارائه می دهد. اگرچه توافق داشتند که ازدواج قبل از ۱۵ سالگی خیلی زود است و باید  از آن اجتناب شود.

سن مناسب تری برای ازدواج بین ۱۵ سالگی تا اوایل دهه ۲۰ پیشنهاد شد که هنوز برای دختران جوانی که انتظار می رود پس از ازدواج بار سنگین زایمان و مراقبت و سایر وظایف محول شده به عروس های خانواده های بزرگ را به دوش بکشد زود است. یافته‌ها با یافته های Ilkkaracan 8 مطابقت دارد وی دریافت که ۹۷٪ از تمام زنان در منطقه تا زمانی که به سن ۲۴ سالگی می رسند ازدواج کرده اند.

 این پژوهش همچنین تأیید می کند که در این منطقه اکثریت تصمیمات ازدواج توسط خود زنان جوان انجام نمی شد، بلکه پدر و مادر آنها در قالب ازدواج های تعیین شده از جمله آداب و رسومی مانند عقد گهواره، بردل و ازدواج پسر عمو تصمیم گرفتند. تصمیمات والدین مانند ازدواج دختران قبل از ۱۸ سالگی و بدون رضایت آنها نقض ماده ۱۶ اعلامیه جهانی حقوق بشر، کنوانسیون ۱۹۸۹ حقوق کودک و کنوانسیون ۱۹۷۹ در مورد حذف کلیه اشکال تبعیض علیه زنان ۳،  و همچنین قانون مدنی ترکیه ۴ و همچنین اسلام ازدواج بدون رضایت را نیز ممنوع کرده است. علاوه بر این، ازدواج زودهنگام، قبل از ۱۸ سالگی، می‌تواند منجر به مشکلات جدی در سلامت باروری شود ۲ و ازدواج‌های پسرعمویی باعث ایجاد عوارض می‌شود.

در اکثر خانواده‌های گسترده و یا تشکل‌های قبیله‌ای در منطقه جنوب شرقی ترکیه، که اکثراً از مردم کرد زبان پر جمعیت هستند، تسلط مردان بالغ بر زنان (و کودکان) مطلق است. این تشکل‌های مردسالار این ایدئولوژی را که مردان منطقی هستند در حالی که زنان احساساتی هستند و بنابراین قادر به تصمیم‌گیری مناسب نیستند،  تصمیم گیری را از زناندریغ می‌کنند. ارزش‌ها، نگرش‌ها و قواعد خانواده مردسالار در چارچوب به اصطلاح اخلاق ناموسی گنجانده می‌شود که کنترل مرد بر تمام جنبه‌های استقلال و تمایلات جنسی زنان را مشروع می‌سازد.۱۱-۹ ارزش زن قبل از ازدواج به باکره گی و بعد از آن به پاکدامنی او بستگی دارد. در تصمیم (ترتیب دادن) ازدواج، از جمله نامزدی در گهواره و بردل، تصمیم تعیین کننده توسط پدر گرفته می شود که توسط همسر و سایر بستگان حمایت می شود و بیشتر حافظ آبروی خانواده تلقی می شود. علاوه بر این، ارزش های فرهنگی و ملاحظات اقتصادی در منطقه، پسرعموها را تشویق به ازدواج می کند. به این ترتیب که  دارایی و قیمت عروس در خانواده بزرگ حفظ می شود. یک مطالعه ملی در ترکیه که در سال ۱۹۹۶ انجام شد، فراوانی پرداخت بهای عروس را ۲۸ درصد نشان داد. در مناطق روستایی این رقم به ۶۰ درصد و در شرق ترکیه ۷۸ درصد است. اینها مظاهر تسلط خانواده مردسالار بر زنان جوان است که حقوق والدین را به نهایت خود می رساند، به ویژه زمانی که شامل ازدواج دختران (اغلب جوان) با مردان (اغلب خیلی بزرگتر) می شود که ممکن است آنها را نشناسند، یا هرگز ندیده باشند یا صحبت نکرده باشند. و اغلب با کسانی که نمی خواهند با آنها باشند. قابل ذکر است که پاسخ دهندگان در این پژوهش در انتقاد از این نوع سلطه والدین در تصمیم گیری های ازدواج مردد بودند. یافته مهم دیگر، وقوع بالای ازدواج پسر عمو و عدم آگاهی از عوارض پزشکی آن برای فرزندان بود.

وقتی زنان تابع سطح دارایی خانواده هستند در این صورت می­تواند با پول یا سایر خدمات بین خانواده ها مبادله شود. وقتی ازدواج در سنین پایین، مانند بعد از قاعدگی یا بین ۱۵ تا ۲۲ سالگی هنگامی که حفظ باکره گی به موضوع مرگ یا زندگی تبدیل می شود؛ چنین اولویتی دارد. زمانی که باکره بودن یک ویژگی زنانه مهمتر از تحصیل در نظر گرفته می شود. و هنگامی که والدین حق انحصاری کنترل تحصیل، تمایلات جنسی و انتخاب شرکای زناشویی دختران خود را دارند، برای این زنان تحت سلطه دشوار است که برای آینده ای برنامه ریزی کنند که شامل سلامت باروری خوب، آموزش، اشتغال سودمند، استقلال اقتصادی و خوشبختی شخصی باشد.

به نظر می رسد این شیوه ها به خوبی در سنت های این منطقه ریشه دوانده است. مهم است که دولت‌ها و نیز سازمان‌های غیردولتی و حقوق بشری برای افزایش سطح تحصیلی زنان و مردان تلاش کنند و ابزاری برای کسب استقلال اقتصادی در خارج از حوزه خانواده یا قبیله‌هایشان فراهم کنند.

همچنین نیاز زیادی برای سازمان‌های بهداشت عمومی و تنظیم خانواده وجود دارد تا آگاهی بیشتری از پیامدهای نامطلوب ازدواج زودهنگام از طریق برنامه ریزی والدین برای سلامت جسمی، روانی و عاطفی زنان جوان ایجاد کنند.

نقاط قوت و محدودیت های پژوهش:

 با توجه به دانش نویسندگان، این اولین مطالعه ای است که بر نظرات زنان در مورد ازدواج زودهنگام و آداب و رسوم ازدواج در منطقه جنوب شرقی ترکیه تمرکز می کند، با استفاده از داده های جمع آوری شده مستقیم از زنان شرکت کننده که نظرات خود را در این زمینه  با زبان خودشان بیان می کنند،  این بزرگترین نقطه قوت این پژوهش است. این که برخی از دیدگاه ها و نظرات ممکن است در فرآیند ترجمه بحث ها از کورمانجی به ترکی نادیده گرفته شده یا تفسیر نادرست شده باشد، ممکن است محدودیتی برای پژوهش ایجاد کند. اطلاعات دموگرافیک در این پژوهش نماینده زنان ساکن استان دیاربکر است. با این حال، نتایج را نمی توان به سایر مناطق ترکیه، که کشوری بزرگ است، تعمیم داد، به غیر از جمعیت هایی که به گویش کورمانجی صحبت می کنند.

 

شیوا حریرفروش.میترا مدرسی.۲۹ شهریور ۱۴۰۱


برای خواندن مجلات و حل جداول عضو کتیبه شو!
عضویت
به اشتراک گذاری
بازگشت به خانه