راهنما
1400/12/22
از شهرهای استان آذربایجان غربی

 یکی از شهرهای تاریخی استان آذربایجان غربی که پیشینه آن در تاریخ به چندین هزار سال پیش می‌رسد و این شهر را می‌توان یکی از شهرهای مهم و پراهمیت در تحولات تاریخی و سیاسی ایران از دیرباز تا کنون دانست.

 سلماس در دوران مشروطه یکی از مراکز اصلی فعالیت مشروطه خواهان بوده و یکی از معدود شهرهای ایران بود که همه ساکنان آن مشروطیت را قبول داشته و شهیدانی همچون حیدرخان عمواوغلی و سعید سلماسی از پیشتازان جنبش مشروطه بوده‌اند در این شهر زیسته‌اند.

 سالیان پیش در پی یک زلزله شدید که در سلماس به وقوع پیوست باعث شد که،شهر جدید سلماس باتوجه‌به اصول شهرسازی مدرن و با طرح شطرنجی ساخته شود که به سبب آن لقب اولین شهر شطرنجی ایران را به این شهر داده اند.

این شهر تاریخی و بااهمیت باتوجه‌به موقعیت جغرافیایی خود و قرارگیری در سرزمین آذربایجان، دارای دیدنی‌ها و جاذبه‌های گردشگری بسیاری است که از طبیعت بکر و قدمت تاریخی آن ناشی می شود.

 این شهر را می‌توان به‌نوعی کلکسیونی از کلیساهای ایران نامید که در آن کلیساهایی نظیر کلیسا آخته خانه، کلیسای مارسرکیس، کلیسای محلم،کلیسای سرکیس مقدس،کلیسای قزلجه و کلیسای هفتوان قرار دارد. از دیگر آثار تاریخی این شهرستان با قدمت نیز می‌توان به نقش‌برجسته خان تختی، حمام شیخ سلماس، قلعه چهریق،تپه تاریخی اهرنجان اشاره کرد. سلماس به دلیل قرارگرفتن در موقعیت جغرافیایی پربارش دارای جاذبه‌ها و چشم‌انداز سرسبز و روح‌نواز است و دارای جاذبه‌های طبیعی نظیر، ساحل تفریحی و گردشی دریاچه ارومیه، آبشار دره خورخور یا ممکان، روستا و آبگرم ایستی سو،دره زولا چای سلماس،تالاب آق زیارت،تالاب چیچک، آبشار خورا و آبشار تمر است و همچنین به مجموعه ظرفیت‌های گردشگری سلماس باید طبیعت دلنواز و زیبا، باغ‌های سیب و زردآلو، دشت حاصلخیز، رودخانه‌های جاری و مناظر کوهستانی بکر و چشم‌نواز را نیز اضافه کرد که در تمام فصول سال تصاویر بکری از قدرت نقاشی خداوند به نمایش می‌گذارند.

منابع: سایت کجا رو، خبرگزاری ایرنا

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول