راهنما
1400/12/22
لقب پادشاهان پیشدادی

یکی از حکومت‌هایی که برای اولین‌بار نام آنها را در شاهنامه می‌شنویم سلسله پیشدادیان است. شاهنامه این سلسله را اولین فرمانروایی ایران معرفی و داستان‌های فراوانی از این دوره نقل می‌کند. در اوستا هم‌نام پادشاهان این سلسله آمدهاست. لقب این پادشاهان کی بوده است.

از منظر شاهنامه کیومرث اولین پادشاه پیشدادی است و زرتشتیان او را اولین انسان نیک‌پی می‌دانند. اگر بخواهیم پیشدادیان را با تاریخ تطبیق دهیم، به نظر می‌رسد، سال‌ها قبل از مادها و هخامنشیان زندگی می‌کرده‌اند و آن‌ها با دوره پیش‌ازتاریخ ایران هماهنگی دارد؛ به‌طوری‌که برخی از پژوهشگران پادشاهان پیشدادی را یک شخص ویژه نمی‌دانند بلکه نماد یک دوره تاریخی می‌دانند؛ و رفته‌رفته کسانی که در این دوران زندگی کرده‌اند تبدیل به اسطوره شده‌ و این دوران به‌صورت افسانه در فرهنگ ما ظاهر شده است و شاید داستان‌های که درباره آن‌ها گفته می‌شود ریشه در داستان‌های تاریخی پادشاهان دیگر داشته باشد، یکی از اسطوره‌های این دوران جمشید است، او نماد یک دوره خاص تاریخی و دوره تابندگی نژاد آریایی است دورانی که خانه‌های مهندسی ساخته شد، عطر و دیبا و رنگ، می و دارو و سنگ‌های لعل و یاقوت و فیروزه رواج یافت. یا طور مثال شباهت‌های بین فریدون و کوروش باعث شده است، بسیاری از داستان‌های او در قالب فریدون نقل شود و در ذهن مردم مانده است که او پادشاهی بزرگ که بسیار دادگر بوده است و ضحاک را شکست داده، چنین‌وچنان کرده است؛ پس تصور کرده‌اند که این روایت مربوط به فریدون بوده است. اما شاید فریدون یک شخص ویژه نباشد.

 درباره اینکه آیا چنین سلسله‌ای به این کیفیت وجود داشته است یا خیر نظرات زیادی مطرح است، اما مطمئناً پیشینه زندگی در فلات ایران به ۲۵۰۰ سال محدود نمی‌شود و آثار باستانی آن‌ها از هزاره‌ی هفتم قبل از میلاد (۹۰۰۰ سال قبل) و حتی بیش‌تر از آن در سرزمین ما یافت شده است.

منابع: تاریخ ده هزارساله ایران، برگرفته از پردیس اهورا

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول