راهنما
1400/12/22
نویسنده خسيس فرانسوی

تاریخ نویسندگی فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشته است که در پس هرکدام از آن‌ها نام‌هایی نهفته است که هر یک برگی از هویت و شناسنامه‌ی نویسندگی در سرتاسر جهان را رقم زده‌اند و در دل هریک از کلمات و صفحات کتابشان رازها و داستان‌های گوناگونی نهفته است.

 یکی از این اسامی ژان باتیست مولیر نویسنده معروف فرانسویست ؛او یکی از برجسته‌ترین کمدی نویسان تاریخ و هنرپیشه تئاتر بود که بسیاری معتقدند پس از کمدی نویسان بزرگ یونان و رم هرگز کسی به‌پای او نرسیده است. مولیر در دورانی از تاریخ نمایش به کمدی نویسی روی آورد که این سبک، شأن و جایگاه هنری چندانی نداشت اما این انتخاب فارغ از علایق شخصی و ذوق فردی نشان از هوش بالای او دارد؛ زیرا داستان‌ها و نمایش‌های تراژدیک که چندین قرن حضوری یکه و بی‌رقیب بر صحنه نمایش داشتند، دیگر عمده‌ی ظرفیت‌ها و توانایی‌های خود را عرضه کرده و خسته‌کننده تکراری شده بودند.

مولیر به‌خوبی این نکته را فهمیده بود که اکنون زمان سخن‌گفتن از ضعف‌ها، کاستی‌ها، محدودیت‌ها و رنج‌ها است؛ اما نه با بیانی خشک و جدی، بلکه با بیانی طنزآمیز که در ظاهر مخاطب را بخنداند اما در باطن او را بیدار کرده و به فکر فروببرد! بله، یعنی طنز نقادانه و متعهد!

مولیر باهوش سرشاری که داشت در نمایش‌های کمدی خود مسائل روز را مورد بررسی قرار می‌داد و بسیاری از مشکلات را نقد می‌کرد. از این هنرمند بزرگ آثار بسیاری به‌جای‌مانده است که می‌توان به تارتوف، خسیس، مردم‌گریز، زنان دانشمند، مریض خیالی، طبیب اجباری و... اشاره کرد. آثار مولیر علی‌رغم بدخواهی و دشمنی‌ها صاحبان قدرت، همواره جایگاه ویژه‌ای نزد مردم داشت. بیان ساده و گیرای او در کنار لحن طنز توجه و رضایت عوام را همیشه به همراه داشته؛ و اندیشه و ذوق هنری او نظر هر انسانی را به خود جلب می‌کند و در آخر باید گفت تعهد او به حقیقت قابل‌تحسین است.

منابع: سایت کتابراه، سایت آوانگارد

 

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول