راهنما
1400/12/22
از شهرهای معروف استان كردستان با مردمی شريف و مهربان و ایران دوست

یکی از شهرهای زیبای ایران‌زمین که سرشار است از جلوه‌های ناب طبیعت، است و در غربی‌ترین بخش استان کردستان قرار دارد. این شهر در دامنۀ کوهی مشهور به نام آربابا واقع شده است.

 اقلیم خاص و منحصربه‌فرد شهر بانه تصویری وصف‌ناپذیر از طبیعت ترسیم کرده است و همین امر موجب شده که این شهر مرزی به یک‌قطب گردشگری ویژه بدل شود.

قدمت این شهر به دوره پیش از اسلام برمی‌گردد که در آن دوران مذهب عمدۀ ایرانیان زرتشتی بود. در این دوره قومی با آیین زرتشتی در این شهر زندگی می‌کردند که به نام قه قو شناخته می‌شدند. اسنادی در تاریخ پیدا شده که بر اساس آن پس از ورود اسلام به ایران و دوران حکومت اختیار دینی‌ها نام شهرستان بانه به روژه که به معنای آفتاب‌گردان است تغییر کرده است. به‌طورکلی دو داستان متفاوت برای نام‌گذاری این شهر وجود دارد. در داستان اول گفته می‌شود که بانه از واژه‌ی بان که یک واژۀ کردی است گرفته شده است. در زبان کردی" بان "به معنای" بام" است و قرارگرفتن این شهر بر فراز کوهی به بلندای کوه آربابا که بالارفتن از آن نفس را به شماره می‌اندازد موجب شده که نام بانه بر این شهر نهاده شود. اما در داستان  دوم گفته می‌شود که بانه به معنای خانه و مسکن و محل اقامت است و منظور از بانه اقامتگاه‌ها و اردوگاه‌هایی است که برای سربازان بر فراز کوه آماده کرده بوده‌اند که این داستان از وجود دو پادگان در شهرستان بانه که درگذشته قلعه بوده‌اند ریشه می‌گیرد.

به حتم شهری با قدمت و دیرینگی بسیار و قرارگرفتن در موقعیت جغرافیایی خاص و منحصربه‌فرد باید سرشار باشد از جاذبه‌های گردشگری که از مهم‌ترین آن‌ها غار سنگی حسین کوهکن، پارک‌های جنگلی پیرمراد و دوکانان، روستای هفتاش، کوه آربابا نماد اصیل شهر، حمام خدری و... است. ذکر این نکته لازم است که به دلیل موقعیت ویژۀ جغرافیایی این شهرستان در کنار زیبایی‌های طبیعی که دارد امروزه به مرکزی تجاری نیز تبدیل شده، به‌گونه‌ای که می‌توان گفت یکی از جاذبه‌های گردشگری بانه وفور کالاهای ضروری و زینتی در این شهرستان است!

منابع: ایسنا، کجارو، سایت میزبان

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول