راهنما
1400/12/22
خدای هندو

در هندوستان به فردی که از چیزی نگهداری می‌کند، بیشتر از فردی که چیزی  ایجاد می‌کند احترام می‌گذارند و این امر کاملاً سنتی و فرهنگی است و به همین خاطر خدای ویشنو که نگهدارنده آسمان و زمین است از تمام خدایان حتی برهما که خدای آفریننده است ، در نزد مردم محبوبیت بیشتری دارد.

روایت است که ویشنو تمام کائنات را با سه قدم پیموده ، با یک‌قدم آسمان، یک‌قدم زمین و یک‌قدم عالم وسط را طی کرده است. در اساطیر هندو درباره ویشنو آمده که هر موقع بحرانی در جهان روی دهد، او به زمین می‌آید و هر بار که به زمین بیاید به یک‌شکل خواهد بود و به هر شکل او «اَوَتاره» می‌گویند. برای ویشنو 10 تا اوتاره وجود دارد که یکی از مشهورترین شکل‌پذیری، تجسم او  به شکل راما ست که گاه به نام راماچاندرا خوانده می‌شود که در آن راما به‌عنوان پسر پادشاه، مدت‌ها قبل از آن که به‌صورت ویشنو تجلی یابد، شناخته شده بود. او یک انسان شریف، شجاع، جوانمرد، پرهیزگار بود و همسر زیبای وی یعنی سیتا نیز، شخصیتی نمونه، پاک‌دامن مادری وفادار و فداکار است و در افسانه‌ها آمده است هنگامی که سیتا توسط اهریمنان دزدیده شد با عبور از آتش پاکی خود را اثبات می‌کند.

و یک رامای دیگر، پاراشوراما (راماباتبر) است که شخصیتی با شهرت و جذابیت کم‌تری است و عضو گروه راهبان بود روزی پدر او که  برهمن نام داشت، فهمید که همسرش به او خیانت کرده و از راما خواست، سر مادرش را جدا کند؛ وقتی راما این کار را کرد، پدرش در ازای کاری که انجام داده  از او خواست آرزویش را بگوید ؛او آرزو کرد مادرش این بار به‌صورت زنی پاک دوباره زنده شود و خود نیز جنگجویی شکست‌ناپذیر شود. راما سالیان بعد از فردی از طبقه جنگجویان را که پدرش را کشته بود انتقام گرفت و کل طبقه آنها را ریشه‌کن کرد و زمین را جهت فرمانروایی به راهبان داد.

منابع: ریچارد کاوندیش،اسطوره‌شناسی: دایرةالمعارف مصوّر اساطیر و ادیان مشهور جهان

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول