راهنما
1400/12/22
ایالتی در کشور آمریکا

پیش‌گامانی که به این سرزمین آمدند به دشواری‌های بسیاری برخوردند.  زیرا بخش بزرگی از این ایالت کوهستانی و فلاتی بلند بود و پستی‌ها و بلندی‌ها و هوای سرد این منطقه مانع از کشاورزی بود.

باور عمومی بر این است که ریشه‌ی نام "آریزونا" به واژه‌ی قدیمی اسپانیایی آریزوناک بر می‌گردد و "آریزوناک" تلفظی از واژه‌ی آلی سوناک (واژه‌ای به زبان اودهامی) به معنای "بهار کوچک" است که درگذشته به منطقه‌ای در نزدیکی یک معدن نقره در مکزیک اطلاق می‌شده است. برخی از پژوهشگران بر این باورند که "آریزونا" ریشه در عبارت اسپانیایی árida zona به معنای "منطقه خشک" دارد و برخی دیگر عبارت باسکیaritz ona را برای ریشه ی آریزونا پیشنهاد می‌کنند.

آریزونا پرجمعیت‌ترین ایالت محصور در خشکی آمریکا محسوب می‌شود. پارک ملی گرند کنیون از مشهورترین زیست‌بوم‌های جهان در این ایالت قرار دارد. آریزونا همچنینی چندین جنگل و پارک ملی را در خود جای‌داده است. حدود یک‌چهارم وسعت آریزونا را زمین‌های دولتی تشکیل داده است که سرزمین برخی از قبایل سرخپوست مانند قبیله‌ی ناواهو، هوپی، توهونو اودهام، یوم، آپاچی، یاواپای و هوالاپای محسوب می‌شود.

جالب است بدانید؛ در ایالت آریزونای آمریکا، صحرایی قرار دارد که مردم، خود را از مناطق مختلف به این محل می‌رسانند تا نام یا پیام خود را با چیدن سنگ‌ها ثبت کنند.

بیش از هفتاد سال است که مردم با خودروهای کاروان، خود را به بیابانی دورافتاده در نزدیکی شهر یوما در ایالت آریزونا آمریکا می‌رسانند تا علاوه بر اسم خود، پیام‌هایی را در کف این صحرا حک کنند. قدمت این موضوع احتمالاً به جنگ جهانی دوم برمی‌گردد، زمانی که ژنرال جورج پاتون از ارتش ایالات متحده، سربازان خود را برای آموزش به این منطقه صخره‌ای آورد. اولین پیام‌ها احتمالاً متعلق به سربازان بود و به همین دلیل در آن زمان نام این منطقه را "گرافیتی مسا "می‌نامند. بعد از جنگ، مجدداً این محل موردتوجه قرار گرفت و تا دهه ۱۹۶۰، این موضوع به سنتی برای آفرودهای محلی تبدیل شد.

منابع: سایت ایلیا گشت، کجا رو

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول