راهنما
1400/12/22
کشوری باستانی در قاره اروپا

ایتالیای امروز که سهم نسبتاً ناچیزی از خبرها و روندهای سیاسی جهان را در اختیار خود دارد، حدود دو هزار سال پیش، محل استقرار یکی از قدرت‌های بزرگ سیاسی جهان بود و شهر رم که امروز محل گردش و عکاسی توریست‌هاست، زمانی قلب امپراطوری روم بود و در دل بناها و کاخ‌های عظیم آن، سرنوشت بسیاری از زمین‌ها و سرزمین‌های اطراف، تعیین می‌شد.

وقتی از روم حرف می‌زنیم باید مشخص کنیم که از جمهوری روم (The Roman Republic) صحبت می‌کنیم یا از امپراطوری روم (The Roman Empire)..چون روم از حدود پنج قرن قبل از میلاد مسیح تا حدود سی سال قبل از میلاد مسیح، در قالب جمهوری اداره می‌شد و پس از آن، چهار یا پنج قرن هم، با افت و خیز زیاد در قدرت، در قالب امپراطوری روم و مشتقات آن، در جغرافیای سیاسی جهان حضور داشت. بر طبق افسانه‌ها، تاسیس شهر رم با داستانی است، که شاکله اصلی آن برادر کشی دیگری در تاریخ است: رم توسط دو برادر دوقلو؛ رومولوس و رِموس تأسیس شد. این دو برادر را در نوزادی برای نجات از نقشه‌ی قتلشان توسط پادشاه، در سبدی بر روی رود تیبر رها کردند. آنها بعد از رسیدن به ساحل توسط یک گرگ نجات یافتند. رموس و رومولوس بعد از بزرگ شدن تصمیم می‌گیرند تا شهری جدید را بنا کنند اما در انتخاب محل آن سردرگم می‌شوند. رومولوس می‌خواهد تا بر روی تپه‌ی پالاتین شهری بسازد اما نظر رِموس تپه‌ی اَونتین است. آنها به دنبال نشانه‌ای برای حقانیت عمل خود می‌گردند اما چیزی نمی‌یابند. یک روز، دو برادر پس‌ از اینکه رموس به تمسخر رومولوس می‌پردازد، با یکدیگر درگیر می‌شوند. رموس در این درگیری کشته می‌شود. رومولوس که از کرده‌ی خود پشیمان شده است، نام شهر را به یاد برادرش رم می‌گذارد.

امپراطوری روم از سال ۳۱ پیش از میلاد تا ۴۷۴ میلادی، عصر جدیدی از شکوه و عظمت را تجربه کرد. دنیای ما تا به امروز امپراطوری‌های فراوانی را به خود دیده است. بااین‌حال، از امپراطوری روم باگذشت سالیان هنوز به‌عنوان بزرگ‌ترین، باشکوه‌ترین و طولانی‌ترین امپراطوری‌های سراسر تاریخ یاد می‌شود.

منابع: کتاب جمهوری روم | گزارشی از زندگی در روم باستان

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول