راهنما
1400/12/22
رودی در آلمان

طبیعت زیبای آلمان مدیون رودخانه‌‌های آن است. این رود در میان ما ایرانیان مشهورترین رودخانه آلمان است. آلمان کشور رودهای خروشان است اما این رود تنها رودخانه‌ی آلمان است که مردم این کشور خشک را رمانتیک می‌کند و در شعر و شرابش جاری می‌گردد. 

منشأ اصلی پیدایش این رود یخچال طبیعی راین ‌والدهورن (Rheinwaldhorn) است . راین رودخانه خوش‌سلیقه‌ای است و مسیرش را پر از زیبایی‌ها و دیدنی‌ها کرده؛ این رودخانه در ابتدای مسیر پر پیچ‌وخم خود، رود کوچکی است که از کوه‌های آلپ سوئیس سرچشمه می‌گیرد اما دیری نمی‌پاید که بر سرعت و حجم این رود در طول مسیر آن به دریاچه‌ی کنستانس (Constance) افزوده می‌شود. همان‌طور که رود به مسیر خود، به‌سوی دریای شمال ادامه می‌دهد؛ در مسیر خود از آبشار مشهور راین در شهر شفهاوزن (Schaffhausen) سرازیر شده و از شهر بازل عبور می‌کند. اکنون، رود کوچکِ ابتدای مسیر، به یک رودخانه‌ی وسیع تبدیل شده و به مأمنی برای کشتی‌ها تبدیل می‌گردد.

راین با ورودش به آلمان، خطی بین مرز این سرزمین و فرانسه می‌کشد. با گذر جریان آب از تنگه راین، مسیر رودخانه باریک شده و در دو سمت خود دره‌ای شیب‌دار را پدید می‌آورد و راین با گذر از این تنگه‌ی مناظر شگرفی را در دو سوی آن به تصویر می‌کشد؛ جایی که در آنجا تاکستان‌ها و قلعه‌های زیبا سر برآورده‌اند.

سرانجام راین خروشان با عبور از کشور هلند، به انتهای مسیر خود می‌رسد و در پایان سفر درازش به رودخانه‌های دیگری در هلند می‌پیوندد و درنهایت به دریای شمال در شهر روتردام می‌ریزد و در آنجا آرام می‌گیرد. به راین لقب رود قهرمان را داده‌اند؛ زیرا به به‌خاطر  قرار داشتن  در مسیر صخره‌های سخت قلعه‌های با عظمت و رودهای روانی که از راه آلمان غربی به سمت دریای شمال می‌آیند، به راین قهرمان تبدیل شده است.

منبع: سایت ایوار

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول