راهنما
1400/12/22
شهری در استان یزد

یکی از زیباترین نقاطی که می‌توان برای سفر انتخاب کرد، قلب ایران و شهرهای کویری می‌باشد که استان یزد در رأس آن قرار گرفته است.این شهر یکی از شهرهای تاریخی با بافت سنتی است که توانسته اصالت بافت معماری خود را تا به امروز تا حدود زیادی حفظ کند و نمونه‌ای کوچک از تمام زیبایی‌های شهرهای خشتی جهان محسوب می‌شود.

 برخی سابقه شهر اردکان را به بعد از اسلام می‌دانند. این در حالی است که نام اردکان و ریشه آن به زبان‌های باستانی ایران بازمی‌گردد.در مورد وجه تسمیه و ریشه نام اردکان گفته شده که این نام از دو بخش «ارد» و «کان» تشکیل شده که "ارد" به معنای مقدس (به‌احتمال بسیار ریشه در ارت اوستایی در معنای راستی دارد) و کان در معنای جایگاه و مکان است. به این مفهوم اردکان در معنای جایگاه یا سرزمین مقدس (اگر ارد را همان ارت بدانیم سرزمین راستی هم معنا می‌دهد) شناخته می‌شود. براین‌اساس احتمال می‌رود که بانیان شهر اردکان یا ارتاکان زرتشتی بوده باشند.

هسته اولیه شهر اردکان درگذشته، محلی در ۱۰ کیلومتری شمال شهر اردکان فعلی بوده که اکنون زردُک نامیده می‌شود که می‌توان خرابه‌های خانه‌های مسکونی، مسجد، بازار، قلعه و حسینیه قدیمی اردکان را در آن مشاهده کرد. علت تغییر مکان شهر به قسمت‌های پایین‌تر، پیدا شدن آب شیرین در قسمت‌های کنونی شهر اردکان است.

از جاذبه‌های تاریخی این شهر می‌توان به‌پیر سبز چک‌چک (یکی از زیارتگاه‌های شهر اردکان است. جشن مهرگان هرساله در این زیارتگاه برگزار می‌شود.)، مسجد جامع اردکان، خانه تقدیری اردکان، کاروان‌سرای برج ارجنان و موزه مردم‌شناسی اشاره کرد و از جاذبه‌های طبیعی شهر می‌توان به غار اشکفت یزدان در روستای هفت هر که غاری باستانی و از غارهای مقدس زرتشتیان است، یادکرد. پارک ملی سیاه کوه که تنها پارک ملی استان یزد است، از دیگر جاذبه‌های طبیعی اردکان است که گونه‌های جانوری و گیاهان نادر دارد. سوغات این شهرستان زیبا حلوا ارده و روغن کنجد است.

منابع: کجا رو، مگ ایران

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول