راهنما
1400/12/22
رود اروپایی

فرانسه کشور  رودخانه‌های  خروشان است، و در بستر همین رودخانه ها شعر و هنر در این کشور شکوفا شده و مهد هنر شعر در اروپا گشته است.

 رودخانه هایی که با گذر از میان  شهرها و دهکده‌هایش نقاشی خیره کننده از  آب‌های مواج و باشکوه، پل‌های قدیمی ،تراس‌های کنار رودخانه‌ای و کاخ‌های و عمارت‌های باابهت را به تصویر میکشد. در فرانسه هزاران رودخانه وجود دارد که وقتی به جستجویشان بروید، با نام‌هایی برخورد می‌کنید که هرگز به گوشتان نرسیده بودند. در فرانسه تقریباً تمام دپارتمان‌های اجرایی بین جوامع محلی و مناطق ملی نامشان را از یک یا دو رودخانه‌ای که از میانشان می‌گذرد گرفته‌اند.

در این کشور دو نوع رودخانه وجود دارد؛ بسته به سرانجامشان که به دریا بریزند یا نه سرگذشتی متفاوت میابند. در میان رودهایی که عاقبت به دریا ختم می شود نام  رود «رون» یا «رن» برجسته است . این رود  در تاریخچه خود از زمان یونانیان و رومیان باستان به‌عنوان یک مسیر تجارت داخلی مهم بوده است و شهرها و شهرهای تاریخی بسیاری در امتداد بستر این رودخانه تشکیل شده است . این رودخانه محل تشکیل مناطق تاریخی فرانسه مانند پروونس، بورگوندی (بورگون)، اوورن، رون-آلپ و لانگدوک-روسیلون است.

این رود که یکی از باشکوه‌ترین رودخانه‌ها در سوئیس و فرانسه است و از یخچال‌های رون در رشته‌کوه آلپ سرچشمه می‌گیرد و در مسیر خود بعد از عبور از دریاچه ژنو وارد کوهستان‌های جنوبی «ژورا» (Jura) در فرانسه می‌شود. اولین شهری که رون از آن عبور می‌کند لیون بوده و از آن‌جا به رودخانه «سائون» (Sâone) می‌پیوندد. از اینجا رودخانه مستقیماً به سمت دره رون در جنوب حرکت می‌کند. رون، در مسیر خود رودخانه های  «وین» (Vienne)، «ولانس» (Valence)، «آوینیون» (Avignon) و «آرل» (Arles) را به هم‌پیوند می‌دهد و یک دلتای کوچک در منطقه آرل  تشکیل می دهد و سرانجام در دریای مدیترانه آرام می‌گیرد.

منبع : https://www.tauck.co.uk

 

 

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول