راهنما
1400/12/22
واحد پول کشور اردن

اردن کشوری که در قلب خاورمیانه جای گرفته است و از دیرباز مکانی جهت دادوستد در مسیر کاروان‌ها بوده و امروزه واحد پول آن ریال است. اردن یکی از محبوب‌ترین کشورهای عربیست که  از شهر مدرن Amman ( امّان ) پایتختش تا شگفتی‌های طبیعی‌اش و مناظر متفاوت و اماکن تاریخی بی‌نظیرش ذخایر طبیعی، همه‌وهمه آن را به مقصدی برای کسانی تمایل به سفر و کاوش در تمدن خاورمیانه را دارند تبدیل می‌کند.

وقتی صحبت از اردن و تمدن کهنش به میان می‌آید اولین چیزی که گواه قدمت آن می‌باشد پترا است،که یکی از قدیمی‌ترین سازه های تاریخی جهان می باشد و از  سال ۲۰۰۷ به‌عنوان یکی از عجایب هفت‌گانه جدید جهان ثبت شده است.

این شهر با همه‌ی عظمت و شکوهش در دل کوه و در میان تخته‌سنگ‌هایی به رنگ گُل سرخ تراشیده شده و شکل‌گرفته است؛ در ابتدا یک پناهگاه بوده اما به‌مرور بزرگ شده و به یک شهر تبدیل گشته است و نام این شهر ازاین‌جهت پترا نهاده شده؛ زیرا این واژه در زبان یونانی به معنای صخره است.

یکی دیگر از آثار تاریخی اردن؛ در شرق رودخانه اردن واقع شده منطقه غسل تعمید یا به زبان عربی "المغطس" است. جایی در افسانه‌های باستان آورده شده مسیح در زمان تولدش در آنجا غسل داده شده است.

اما مهم‌ترین شاهد و گواه تمدن اردن بیابان وادی رم باشد که با نام "دره ماه" نیز شناخته می‌شود و وجود سنگ‌نگاره‌ها، کتیبه‌ها و بقایای باستان‌شناسی از سکونت انسان‌ها در ۱۲ هزار سال قبل در این منطقه خبر می‌دهند. ماسه‌سنگ‌هایی به شکل سطح ماه با طیفی از رنگ‌های قرمز، پهنای وسیع وادی و ماسه‌های نارنجی‌رنگ، همه‌وهمه از جذابیت‌های این پهنه‌ی وسیع زمین هستند که نام آن به‌عنوان دومین اثر باستانی این کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

این کشور کوچک در حاشیه رود اردن خاطر تنوع در غذا و تمدنی که دارد امروزه یکی از مشهورترین مراکز گردشگری جهان است.

منبع: lastsecond.ir.www

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول