راهنما
1400/12/22
رودی در شرق کشور فرانسه

دره ای که داستان یک رودخانه منحصربه‌فرد را روایت می‌کند. تنها رودخانه اروپای غربی که هرگز منشعب نشده است و به همین دلیل به آن «آخرین رود وحشی اروپا» می‌گویند و در مسیر بیش از 1006 کیلومتری خود که از کوه‌های سون در نزدیکی مون‌ ژربیه دو ژونک  آغاز می‌شود  باشکوه تمام، از مناطق صعب‌العبور، گذر می‌کند در مسیر حرکت خود زندگی و تمدن می‌آفریند .

رودخانه لوار همواره نقشی پررنگ در تاریخ هنر فرانسه داشته است، تصاویر مناظر اطراف این رودخانه افسانه‌ای، الهام‌بخش نقاش معروف انگلیسی ویلیام ترنر معروف به «نقاش نور» بود. یواخیم دو بلی، شاعر فرانسوی آن را در آثارش ستود. پس از او، ژان دولافونتن، بودلر، ویکتور هوگو و بسیاری از شاعران رمانتیک دیگر قلم خود را در فضای بخارآلود دره این رودخانه فرو بردند و شعر و داستان سرودند. این مکان در دوران  رنسانس به محلی برای کاخ‌ها و قلعه های پادشاهان فرانسه تبدیل شد.

رودخانه لوآر تا قرن هجدهم بیش از 700 کیلومتر قابل کشتیرانی بود و تا قرن نوزدهم مهم‌ترین راه ارتباطی برای ترانزیت کالا بود. اما امروزه رسماً تنها بین دهانه آن در سن نزایر تا بوشمن در نزدیکی آنجا قابل کشتیرانی است.

این رودخانه در بستر خود مهد دریانوردی و همچنین شروع داستان صنعت کشتی‌سازی در سنت نزایر را بازگو می‌کند،که در «پایانه» لوآر، درست بعد از نانت، یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های معروف کشتی‌سازی در اروپا قرار دارد و دانش جهانی خود را تا به امروز تداوم بخشیده است و همچنین  این رودخانه مایه افتخار ملوانانی است که خاطره روزهای زیبای کشتیرانی خود  را در دل آن به یاد می‌آوردند.

لوار بلندترین رودخانه فرانسه ،که تاریخی به بلندای وسعتش دارد؛ در طول مسیر خروشانش از تاکستان‌ها، باغ‌های شگفت‌انگیز و کاخ‌هایی زیبا عبور می‌کند و در اواخر مسیرش، نانت میزبان آن شده و در نهایت در اقیانوس اطلس آرام می‌گیرد.

منبع: www.CroisiEurope.de

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول