راهنما
1400/12/22
اقیانوس آسوده

سطح زمین را بیش از 70 درصد آب تشکیل داده است. اقیانوس‌ها، بزرگ‌ترین آب‌های جهان، نشانه غرور بین‌المللی هستند و از آنها به‌عنوان خطوط حیات زمین یاد می‌شود، زیرا جدا از اینکه مأمنی برای زندگی میلیون‌ها جاندار دریایی مختلف است؛ بلکه مسیری برای اتصال تمدن‌ها به یکدیگر است. سازمان ملل متحد برای بزرگداشت این بخش عظیم کره زمین، روز 8 ژوئن را به‌عنوان روز جهانی اقیانوس‌ها نام گزاری کرده است.

اقیانوس آرام عمیق‌ترین و بزرگ‌ترین اقیانوس روی زمین که یک‌سوم سطح کره زمین را فراگرفته و بین قاره آمریکا و قاره‌های آسیا و استرالیا واقع شده است.خط استوا این اقیانوس پهناور را به دو قسمت تقسیم می‌کند. این اقیانوس نام خود را در قرن شانزدهم میلادی از دریانورد پرتغالی فردیناند ماژلان به دست آورد که وقتی با خدمه‌اش در جستجوی جزایر ادویه واقع در شمال شرقی اندونزی از اسپانیا در حرکت بودند، پس از عبور از اقیانوس اطلس و نوک آمریکای جنوبی، به یک اقیانوس ناشناخته برخوردند و نام این اقیانوس را 'اقیانوس آرام' نامیدند که به معنای صلح‌آمیز بود.

این اقیانوس خانه زندگی متنوع گیاهان است و حوضه اقیانوس آرام محل زندگی 75٪ آتشفشان‌های جهان است. نکته جالبی که در رابطه این اقیانوس وجود دارد؛ این اقیانوس هرسال یک اینچ کاهش می‌یابد و اقیانوس اطلس هرسال به همان میزان افزایش می‌یابد که این امر به دلیل حرکت صفحات تکتونیکی ایجاد می‌شود و نکته جالب‌تر اینکه اقیانوس آرام، آرام‌تر از اقیانوس اطلس است؛ زیرا زمان بیشتری طول می‌کشد تا امواج در این اقیانوس شکل بگیرند و این  خود به معنای آرام‌تر از اقیانوس اطلس بودن است!

تاریخچه این اقیانوس؛ تعاملات فرهنگی میان مردمان مختلف از اروپا تا اقیانوس هند را ترسیم می‌کند و گنجینه‌ای از داستان‌های دریانوردان دلیر، تمدن‌های به‌یادماندنی، از  امپراطوری‌هایی که به‌وسیله این اقیانوس به یکدیگر متصل شده اند و کشتی های دزدان دریایی تا ظهور آزمایش هسته‌ای در دل خود جای‌داده است.

منبع: جهان اقیانوس آرام؛ تاریخچه دریاها، مردمان و فرهنگ‌ها

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول