راهنما
1400/12/22
تالاری در تخت جمشید

بدون تردید بزرگ‌ترین امپراطوری جهان درگذشته به تخت‌جمشید تعلق دارد که با دیدن آن به عظمت و هنر ایران‌زمین پی می‌برید، در زمان سلطنت هخامنشیان برای پذیرایی از مهمانان خود نیاز به یک مکان با عظمت و زیبا که هنر معماری ایرانی را به رخ جهانیان بکشد داشتند بر همین اساس داریوش بزرگ در حدود سال ۵۱۵ پ.م. دستور ساخت تالار تشریفات مجلل و باشکوهی به نام آپادانا را صادر کرد ساخت آن از زمان داریوش آغاز و پس از سی‌سال در زمان خشایارشاه تکمیل شد این بنا از نظر هنری، تاریخی، سیاسی و معماری بزرگ‌ترین کاخ تخت‌جمشید شد و همچنین نخستین بنای ایرانی بود که دارای سنگ بنا بود.

آپادانا برای برگزاری جشن‌های متعدد و با شکوهی همانند جشن نوروزی، جشن مهرگان، جشن آتش و بسیاری دیگر از جشن‌های ایرانی و باستانی و همچنین برای مراسم پذیرش نمایندگان کشورهایی که حضور پادشاه در آن جمع ملزوم بود استفاده می‌شد.

در کل خود واژه آپادانا در زبان فارسی باستان به معنی کاخ است، یا مکانی که در آن عامه مردم به خدمت شاه می روند.

از جمله جشن‌هایی که در آن زمان مرسوم بود می توان هدیه دادن را که از آداب و رسوم نوروز باستانی است نام برد در نوروز باستان و جشن مهرگان رسم بود که نمایندگان، بزرگان اشراف و عامه مردم هر یک به اندازه توانایی مالی در کاخ آپادانا گردهم آمده و هدایایی را به دربار اهدا می‌کردند.

همچنین مراسم بسیار مشهور و جالبی که در زمان نوروز برگزار می‌شد جشن آب‌ریزگان یا شست‌وشو نام داشت در این جشن رسم بود که مردم در کنار رود ها و آبگیر ها جمع می شدند و به یکدیگر آب می پاشیدند و دلیل این کار را خشک سالی طولانی مدتی که در ایران بود و بعد از آن باران بسیاری بارید، مردم به شکرانه این نعمت الهی هرساله در این روز این جشن را برپا می‌کرده و شکرگزاری می‌کردند.

به نظر می‌رسد جشن آب‌ریزگان اصلی همان تیرگان باشد و در نوروز برای غسل، شست‌وشو و شکرگزاری برای حلول سال نو می‌باشد.

منبع: لغت‌نامه دهخدا/ تمدن ما

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول