راهنما
1400/12/22
کتابی از ایوان تورگنیف

ایوان سرگئیویچ تورگنف اسطوره شعر و نویسنده نامدار که یکی از مشهورترین نویسندگان روسی در اروپا و تمام جهان است همچنین ایوان یکی از پدران نوول نویسی و داستان‌نویسی کوتاه با سبک کاملاً واقع‌گرایانه در جهان به شمار می‌رود.

تورگنف در تاریخ ۹ نوامبر ۱۸۱۸ در اریول روسیه چشم به جهان گشود او مردی بسیار مؤدب و خوش مشرب بود و همچنین از کمتر نویسندگانی است که آثارش با آن‌ همه حجمی که او از خود به جای گذاشته است به فارسی برگردانده شود.دهه سی زمان شکوفایی آثار او در ایران چیزی حدود هشتاد سال پیش است.

در سال 1330 سه داستان تورگنف با عنوان مومو، ساعت و رویا در کتابی به نام سه پرتره (سه تصویر) منتشر شد.

مومو در سال 1852 منتشر شد و اولین اثری بود که در آن تورگنف رذایل رعیتی را به خوبی به تصویر کشید این داستان که امروزه برای همه دانش‌آموزان شناخته شده است برای مدتی طولانی از انتشار ممنوع بود.

مضمون این داستان بر اساس رعیت و زندگی دشواری که داشته و همچنین نحوه برخورد اطرافیان با او را به تصویر می‌کشد. ایده اصلی داستان به این‌گونه است که تمامی مردم باید طبق روح و وجدان خود عمل کنند حتی اگر شرایط کاملاً بر خلاف آنها باشد.

بر این اساس که مردم نباید هرآنچه که مقامات و بالا دستان تکرار می‌کنند و نشان می‌دهند بی چون و چرا انجام دهند زیرا باید برای زندگی خوب و موفقیت قیام کردن را یاد گرفته و قیام کنند بر علیه ظلم و مقاماتی که کارها و دستوراتشان برای آنها خوشایند نیست و اگر در غیر این صورت باشد وضعیت هیچگاه تغییر نخواهد کرد و چنین اطاعت ملایم و بی چون و چرایی که از نداشتن عزت نفس سرچشمه می‌گیرد عواقب بسیار غم‌انگیز و تأسف باری در پی خواهد داشت.

از دیگر آثار مشهور تورگنف می توان:رودین، آشیانه نجبا، در شرف وقوع، پدران و پسران، دود و سیلاب‌های بهاری نام برد.

منبع: کتاب سه پرتره اثر تورگنف ایوان/ ایسنا

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول