راهنما
1400/12/22
اثری از آلفونس دوده

او نویسنده شیرین‌سخن و برجسته قرن نوزدهم فرانسه محسوب میشود که در تاریخ ۱۳ مه ۱۸۴۰ در شهر تیم فرانسه در خانواده‌ای ثروتمند به دنیا آمد و دوران کودکی خود را به خوشی سپری کرد. همچنین دوره تحصیلی خود را در دبیرستان شهر لیون درعین‌حال که بسیار بی‌انضباط بود با درجه ممتازی به پایان رسانید.و آن کسی نیست جز آلفونس دوده. وی از کودکی به ادبیات علاقه فراوان داشت که یکی از آثار بی نظیر خود را نامه های آسیای من نام نهاد.

او پیش از آنکه فکر نویسندگی به سرش بزند، به دلیل ورشکستگی پدرش مجبور شد در سن هفده‌سالگی مدتی در مدرسه آله به تدریس بپردازد اما پس از دو سال به سبب نارضایتی از شغلش آن را کنار گذاشت

آلفونس دوده متوجه بر این بود که محیط زندگی‌اش برای پرورش و شکوفایی استعدادهای خود مناسب نیست به همین دلیل بود که دوده در سال ۱۸۵۷ به همراه برادر بزرگ‌ترش به پاریس سفر کرد. او در پاریس فعالیت‌های ادبی خود را بسیار تقویت کرد و پروبال داد همچنین او با سرودن اشعار و نگارش نمایشنامه‌های متعدد که در روزنامه‌های پاریس چاپ می‌شد موفقیت زیادی به دست آورد. آلفونس دوده در ابتدا شعر می‌سرود و حکایات شاعرانه می‌نوشت. اما جنگی که در سال ۱۸۷۰ اتفاق افتاد توانست در تصورات و افکار او تأثیرات بسیار زیادی به‌جای بگذارد و از او یک نویسنده رئالیست به وجود آورد.

اثری از آلفونس دوده که در سن بیست و شش‌سالگی نوشت باعث شهرت بسیار زیاد او شد که به شکل نامه‌هایی بین سال‌های ۱۸۶۶ تا ۱۸۶۹ نوشته شده بودند و اسم این داستان‌ها را نامه‌های آسیای من گذاشت و خود او این کتاب را بیشتر از دیگر آثارش دوست داشت زیرا بر این باور بود که این داستان‌ها او را یاد خوش‌ترین اوقات جوانی‌اش می‌اندازد و همچنین یاد خنده‌ها و شادمان‌ها و چهره‌های مهربان و منظره‌های زیبا و دل‌فریبی که دیگر در عمر خود نخواهد دید در دلش تازه می‌کند.

آلفونس دوده در «نامه‌های آسیای من» زادگاه خود را پر از زیبایی‌های بی‌شمار و منطقه‌ای اعجاب‌انگیز و دنج به تصویر کشیده است. داستان‌های این کتاب همه زیبا و دلکش و خواندنی هستند که از آنها بسیاری حس خوب القا می‌شود. نمونه‌هایی از این داستان‌ها می‌توان داستان بز آفاسکن که از شدت عشق و علاقه‌ای که به آزادی داشت طعمه‌ی گرگ شد و همچنین داستان قاطر پاپ که به مدت هفت سال صبر کرد تا از ستمگر فرومایه‌ای انتقام بگیرد گفت که در سراسر جهان مشهور است.

از این داستان‌ها تابه‌حال چندین نمایشنامه تئاتر، فیلم تلویزیونی و سینمایی تهیه شده است.

و همچنین آثار او امروزه به بیش از سی زبان در دنیا ترجمه شده است.

منبع: تاریخچه ادبیات جهان/ ایرنا

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول