راهنما
1400/12/22
از کشورهای باستانی

اینجا کشوری افسانه ایست. کشوری که به‌عنوان ابداع‌کننده تمدن مدرن غربی شناخته می‌شود و یکی از کشورهای پر قدمتی است که نخستین آثار حضور انسان در آن به 270 هزار سال پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد و همچنین سیستم دموکراتیک و مفهوم آن برای اولین‌بار در آتن پایتخت این کشور به وجود آمد.

یونان از نظر دانش، هنر، فناوری، ادبیات، سیاست و... سرلوحه‌ای برای جهانیان است و همچنین درس‌های بزرگی به مردم جهان داده است. یونان باستان به لطف متفکران و فیلسوفان بزرگی که داشت بسیار معروف شد. سقراط، افلاطون و ارسطو از فیلسوفان بزرگ این دوره بودند که برای هر چیزی به دنبال جوابی منطقی می‌گشتند. اگرچه بیشتر مردم یونان نظریه‌های فیلسوفان را باور نمی‌کردند به همین دلیل در حدود ۳۹۹ سال قبل از میلاد مسیح سقراط به دلیل تعالیمش و باور نداشتن بر خدای یونانیان به مرگ محکوم شد زیرا مردمان یونان باستان بر توحید یا همان تک خدایی اعتقاد نداشتند و خدایان متفاوتی را می‌پرستیدند که در این دین به‌عنوان سه عنصر اساسی وجود داشتند به نام: خدایان زمینی، خدایان آسمانی (اولمپی) و اسرار یا عناصر رمزی یا عرفانی.

تمامی مردم جهان کشور یونان را به‌عنوان زادگاه المپیک می‌شناسند و تاریخ‌نویسان بر این باورند که اولین رویداد المپیک در سال ۷۷۶ قبل از میلاد برگزار شده است که به‌عنوان یک جشن مذهبی برای بزرگداشت از خدای خدایان یونان یعنی زئوس بوده است.

 بر اساس نوشته تاریخ نویسان میتوان گفت که ۴۰ تا ۸۰ درصد از جمعیت آتن برده بوده‌اند. استفاده و به خدمت گرفتن برده‌ ها در همه خانواده‌ ها در آن زمان متداول بوده است واکثر خانواده‌های یونانی حداقل یک برده داشتند. سایر بردگان نیز متعلق به دولت بودند و برای دولت خدمت می‌کردند

در یونان باستان خانه‌ها بسیار کوچک ساخته می‌شدند زیرا به‌خاطر شرایط آب‌وهوایی اکثر اقلام مصرفی خارج از خانه نگه‌داری می‌شدند. این کشور از لحاظ موقعیت جغرافیایی در نقطة تقاطع اروپا با آفریقا و آسیا جای گرفته است. کشور یونان از شرق با یوگسلاوی سابق، جمهوری مقدونیه، بلغارستان، ترکیه و آلبانی و همچنین از سمت غرب با دریای یونان و از سمت شرق با دریای اژه هم مرز است. فرهنگ ساکنان یونان باستان از جغرافیای این منطقه تأثیر گرفته است، چون محدودیت منابع طبیعی در خشکی و دسترسی گسترده به آب‌های آزاد در نهایت موجب شده بود یونانی‌ها برای گذران زندگی به دریا تکیه کنند. ازآنجاکه 80 درصد یونان کوهستانی است و در زمین‌های سنگلاخی آن فقط رودخانه‌های کوچک جریان دارند، شرایط برای کشاورزی چندان مطلوب به نظر نمی‌رسید. در نتیجه، ساکنان اولیۀ یونان به مستعمره‌سازی در جزیره‌های همسایه رو آوردند و سکونتگاه‌هایی نیز در امتداد ساحل آناتولی (معروف به آسیای صغیر، ترکیۀ امروز) ساختند. بدین ترتیب، یونانیان در دریانوردی و دادوستد سرآمد روزگار خود شدند و با در اختیار داشتن مقدار زیادی مادۀ خام برای ساخت‌وساز بناهای سنگی و مهارت بالا، بسیاری از شکوهمندترین بناهای دوران باستان را ساختند.

منبع: تاریخ باستان/ ایسنا

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول