راهنما
1400/12/22
منسوب به نادرشاه

بنیان‌گذار دودمان افشاریه نادرشاه از قدرتمندترین و معروف‌ترین پادشاهان ایرانی بعد از اسلام است که توانست از آب‌وخاک و آبروی ایران و ایرانی دفاع کند او کشور را به یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان تبدیل کرد و نامش را برای همیشه جاویدان نمود. امروزه وقتی حرف از وطن‌دوستی به میان می‌آید نام نادرشاه افشار می‌درخشد، اسم اصلی او نادر قلی و ملقب به نادران بود. کاخ خورشید و کلات نادری از جمله بناهایی بود که این پادشاه از خود به‌جای گذاشته است. نادر قلی در حدود سال ۱۰۶۷ خورشیدی در ایل افشار در خراسان دیده بر جهان گشود.

نادرشاه به مدت ۱۲ سال پادشاهی کرد. او برای پیروزی و سربلندی دوباره ایران و نجات کشور از ظلم و سلطه بیگانگان دائماً مشغول لشکرکشی به نواحی گوناگون بود و بیشتر عمر خود را در جنگ و نبرد می‌‌گذراند. حتی در پایتخت خود، مشهد، اقامت زیادی نداشت از این رو دشمنان و متجاوزان به کشور توسط وی نابود شدند، کشور به شکوه و قدرت خود بازگشت.

او در این زمان توانست بحرین، قندهار، خوارزم، بخارا و بسیاری نواحی دیگر که برای سال‌ها از ایران جدا شده بودند را به ایران بازگرداند. مهم‌ترین فتح نادرشاه را در تاریخ به فتح هندوستان نسبت می دهند.

نادرشاه در قسمتی از وصیت‌نامه خود این‌چنین می‌گوید:

با تمام وجودم زندگی‌ام را برای سرفرازی میهنم بخشیدم؛ به این امید که سرفرازی جاویدان برای کشورم کسب کنم. هنگامی که در دشت مغان اردبیل بودم، سوگند یاد کردم که ایرانی را سرور و سالار جهان کنم و ایرانیان را از دست‌درازی دشمنان نگاه بدارم. من وام خویش را به انجام رساندم، آیا دیگران نیز چنین کردند؟

نادر در اواخر عمر به دلیل کهولت سن عصبی و پرخاشگر شده بود او پسر خود رضا قلی میرزا را کور کرد. سپس از کار خود پشیمان شد و برخی از اطرافیان خود را که در این کار آنها را مقصر می‌دانست اعدام کرد.

او همچنین برای تأمین هزینه جنگ‌های خود مجبور بود تا مالیات‌های گزافی از مردم بگیرد و همین دلیل باعث شد شورش‌هایی در جای‌جای کشور روی دهد. زمانی که نادر برای رفع یکی از این شورش‌ها به خراسان رفته بود جمعی از سردارانش به رهبری علی قلی خان شبانه به چادر وی حمله کردند و اور ا به قتل رساندند.

آرامگاه نادرشاه به عنوان یاد بود در باغ موزه نادری مشهد بنا نهاده شده است که مجسمه ای از او در این مکان قرار داده اند.

منبع: زندگی نامه نادرشاه افشار/ ویکی پدیا

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول