راهنما
1400/12/22
نوعی اجرای موسیقی

قطعاً بدون موسیقی زندگی بسیار کسل کننده می‌شد و گوش فرا دادن به انواع آن آرامش، شور و شوق بسیاری را در انسان زنده می کند حتی بنا بر تحقیقاتی که انجام شد موسیقی را نوعی درمان برای رفع اضطراب، افسردگی و انواع بیماری‌های روحی و جسمی بسیار کار آمد و مفید معرفی کردند موسیقی انواع گوناگونی دارد رسیتال نوعی موسیقی بی‌کلام یا تک نوازی گفته می‌شود که بسیار آرامش بخش است و همچنین در سراسر دنیا طرف‌داران بسیاری دارد که در جهان رسیتال پیانو بیشترین طرفداران را دارد.

بارتولومئو کریستافوری در حدود سال ۱۷۰۰ میلادی موفق به اختراع پیانو در شهر پادووای ایتالیا شد او هرگز فکر نمی‌کرد که این اختراعش روزی به عنوان مادر سازها و همچنین محبوب‌ترین ساز در جهان شناخته شود. علت این همه محبوبیت را می‌توان محدوده وسیعی از آهنگ‌ها و اصواتی که توسط این ساز تولید می‌شود دانست.

ابتدا نام این ساز در گراوی چمبالو کل پیانو ا فورته بود که از دو قسمت پیانو به معنی ملایم و فورته به معنی صدای بلند و رسا تشکیل شده است و به خوبی توانایی این ساز در تولید شدت‌های گوناگون را نشان می‌دهد.

بدون هیچ اغراقی می‌توان گفت فرانتس لیست یکی از پرافتخارترین موسیقی‌دانان و آهنگ‌سازی معروف در سطح جهان به شمار می‌رود او رسیتال پیانو را تنظیم و در تاریخ موسیقی ماندگار کرد فرانتس با پیانو جادو و شنونده را مسخ می‌کند.

 او را به‌عنوان اعجوبه‌ای در نوازندگی پیانو می‌شناسند و با سبک و ظرافت خاصی که در نوازندگی داشت معروف‌ترین پیانیست در دوران خود نه، بلکه در همة دوران‌ها شناخته شد.

از دیگر پیانیست‌های معروف جهان می‌توان: لودویگ فان بتهوون، ولادیمیر هوروویتس، فردریک شوپن، ولفگانگ آمادئوس موتسارت، کلارا شومان و آرتور روبینشتاین نام برد.

منبع: دنیای موسیقی/ زندگی نامه فرانتس لیست/ مصطفی کمال پورتراب (۱۳۷۲)، تئوری موسیقی، نشر چشمه

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول