راهنما
1400/12/22
نفت دریای شمال

دریای شمال منبعی برای تولید نفت در جهان است یکی از شناخته ‌شده‌ترین شاخص‌های نفت خام از این دریا استخراج می شود که از آن به‌عنوان مرجع برای قیمت‌گذاری بسیاری از انواع نفت خام در بازارهای جهانی و به‌خصوص اروپا استفاده می شود.

 این نفت،نفت خام برنت نام دارد که از طریق شبکه خط لوله به پایانه نفتی سالوم وو که بزرگ‌ترین بندر صادراتی دریای شمال است به بریتانیا انتقال می یابد و در آنجا بارگیری می‌شود.

برنت نفتی نسبتا گران محسوب می شود زیرا از دریا استخراج شده و مراحل تولید آن طولانی می باشد.

درگذشته به ماده سیاه رنگی که از صخره‌ها می‌جوشید روغن سنگ می‌گفتند که سرخ‌پوستان آمریکایی از آن به عنوان دارو استفاده می کردند و متعقد بودند که بسیار شفا بخش است.

تولید تجاری نفت درگذشته، برای آن بود که شب را کنار زند و به خانه‌ها روشنی بخشد، اما رفته‌رفته خواص دیگر نفت کشف شد. امروزه در تمام صنایع از جمله تولید آسفالت جاده‌ها، انواع کاغذ کاربن، مرکب چاپ کتاب، تجهیزات ورزشی، تولید خمیردندان و بسیاری دیگر که نام بردن از آنها در یک مطلب نمی گنجد.

نخستین فردی که در ایران به اکتشافات نفت و حفر چاه پرداخت یک میلیونر استرالیایی به نام ویلیام ناکسی دارسی بود،.او ابتدا گروهی فنی را به سرپرستی زمین‌شناسی به نام برلز استخدام و به ایران اعزام کرد. تحقیقاتی که انجام گرفت، احتمال وجود نفت در حوالی قصر شیرین و شوشتر را زیاد و در دیگر نقاط امیدوارکننده دانست. پس از دریافت این گزارش،دارسی نماینده‌ای به نام ماریوت را در سال 1901 به دربار ایران فرستاد ماریوت امتیاز اکتشاف و استخراج نفت در تمام ایران ، بجز پنج ایالات شمالی را از مظفرالدین شاه گرفت.چند ماه پس از امضای قرار داد، حفاری اولین چاه درمحلی به نام چیاسرخ یا چاه سرخ ، در شمال غرب قصرشیرین آغاز شد. کار حفاری به علت نبود راه و نا امنی به کندی پیش می رفت تا آنکه درتابستان 1903 در عمق 507 متری به گاز و کمی نفت رسید. چاه دوم هم در همین ناحیه در عمقی مشابه به نفت رسید. بهره دهی این چاه درحدود 175 بشکه در روز بود که دارسی با ارزیابی نتای دریافت اگردر ناحیه چیاسرخ نفتی بیش از این مقدار هم بیابد به علت دوری ازدریا ونبود امکان حمل به بازار مصرف، سودی عاید او نخواهد شد. ناحیه را ترک کرد و به خوزستان روی آورد.

منبع:پول پدیا/ایران اکونومیست

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول