راهنما
1400/12/22
کتابی از زنده یاد سعید نفیسی

سعید نفیسی مردی با پشتکار بسیار و خلاقیتی بی‌نظیر که توانست تمامی جهان را از این همه تبحر شگفت زده کند او بنیان‌گذار نشر دانشگاهی در ایران و همچنین اولین استاد حقوق در دانشکده تهران بود، نکته جالب این است که نام سرزمین ما ایران به دست این مرد بزرگ انتخاب شده است. سعید نفیسی را می‌توان شخصیتی چند بعدی که دانش‌پژوه، ادیب، تاریخ‌نگار، نویسنده، مترجم و شاعر ایرانی دانست یکی از کتاب‌های تاریخی بی نظیر و مشهور آن بابک خرمدین نام دارد که سرگذشت این اسطورة تاریخی که نمادی از شجاعت، دلاوری، بزرگ‌مردی، غرور و مقاومت در برابر بیگانه است، را بسیار زیبا به تصویر می‌کشد.

او در تاریخ 1274 در ایران چشم به جهان گشود تا سرلوحه‌ای از تلاش و پشتکار برای جهانیان شود.

 سعید نفیسی مسلط به هشت زبان دنیا، یونانی، لاتین، فرانسه، روسی، اردو، پشتو، عربی و فارسی بود. اما اصل او در زندگی ایران دوستی بود، این علاقه به گونه‌ای بود که شیوه تاریخ نویسی که در آن روح وطن پرستی و قهرمانی موج می‌زد، تقویت کرد و مخاطب خود را جوانان ایران زمین قرار داد تا در دل آنها عشق و وطن دوستی و تلاشی همواره برای حفظ استقلال کشور را در دلشان زنده نگهدارند.

آثار باقیمانده از سعید نفیسی در تاریخ و ادبیات و ترجمه، نزدیک به یک‌صد و بیست جلد می‌باشد که چند اثر برگزیده از کتاب های آن را می‌توان: فرنگیس، بابک خرمدین، احوال و اشعار رودکی، روزگار ابن‌سینا، آتش‌های نهفته و ستارگان سیاه را نام برد.

.همچنین او دیوان شعرا و متن‌های ادبی فراوانی را تصحیح کرده و بر آنها مقدمه و تعلیقات نوشته است از جمله مهم‌ترین آنها که دیوان ابن یمین فریومدی، دیوان عطار نیشابوری، کلیات عراقی، دیوان نوری ابیوردی، دیوان قاسم انوار و دیوان اوحدی مراغه ای از جمله این آثار است.

منبع: کتاب بابک خرمدین/خبرگزاری مهر / زندگی‌نامه سعید نفیسی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول