راهنما
1400/12/22
نام کوچک نویسنده نامدار دانمارکی با اثر جوجه اردک زشت

نویسنده مشهور دانمارکی که با داستان‌ها و قصه‌هایی که نوشت تمام کودکی‌هایمان را رنگ و رویی دیگر داد

مگر می‌شود کسی باشد که داستان‌های این نویسنده را نخوانده باشد یا با آنها در کودکی‌اش خاطره‌ای نداشته باشد؟

هانس کریستین آندرسن این نویسنده نامدار ۲ آوریل ۱۸۰۵ از خانواده‌ای سرشناس در دانمارک چشم به جهان گشود، او شهرت خود را از نوشتن داستان‌های تخیلی‌ای که نوشته بود کسب کرد. تأثیر هانس کریستین آندرسن بر ژانر افسانه‌های عمیق بود.

او بین 30 تا 40 سالگی قصه‌های ماندگارش را به نگارش درآورد، اما 10 سال طول کشید تا آثارش مورد پذیرش کودکان و والدین دانمارکی قرار گیرد

 از سری داستان های مشهور و شناخته شده ی آن میتوان داستان پری دریایی کوچولو، بندانگشتی، جوجه اردک  زشت، زندگی من، ملکه برفی، دخترک کبریت‌فروش و لباس جدید پادشاه را نام برد.

جوجه اردک زشت یکی از آثار موفق این شاعر و نویسنده مشهور دانمارکی است. داستان جوجه اردک زشت کاملاً برخاسته از ذهن اندرسن بوده و وابستگی‌ای به هیچ داستان عامیانه قدیمی ندارد، البته، پیچ و تاب داستان این است که عنوان آن اشتباه و نادرست است: «جوجه اردک زشت» زیرا آن جوجه اصلاً یک اردک نیست، بلکه یک سیگنت است، یعنی یک قوی جوان.

این داستان در زمان انتشار تحسین منتقدان را برانگیخت، همچنین اقتباس‌هایی در قالب اپرا، موزیکال، کارتون و انیمیشن از این داستان صورت‌گرفته است. داستان‌های آندرسن را شاید باید این‌گونه تحلیل کرد که: لزوماً همه در جهان با آغوش باز از شما استقبال نمی‌کنند، اما یک "خانواده" یا گروه همیشه برای همه وجود دارد. جالب است که آندرسن در داستان‌هایش از واقعیت‌های خشن دوری نمی‌کند و این را به گونه‌ای افسانه وار به‌خوبی در ذهن مخاطب روشن می‌کند. در واقع، یکی از دلایل جذابیت زیاد آندرسن هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان این است که او از ارائه احساسات و ایده‌هایی که فراتر از درک فوری کودک بود نمی‌ترسید، بااین‌حال نوشته های وی با دیدگاه کودک در ارتباط بود. او توانایی های طبیعی داستان سرایی و قدرت تخیل بزرگ خود را با عناصر جهانی افسانه های عامیانه ترکیب کرد تا مجموعه ای از افسانه ها را تولید کند که به بسیاری از فرهنگ ها مربوط می شود.

 از سری جملات برگزیده هانس کریستین آندرسن:

·      زندگی به‌تنهایی زیباترین قصه است.

·      جایی که کلمات ناکام بمانند موسیقی سخن می‌گوید.

·      سفر کردن زندگی‌کردن است از زندگی لذت ببرید زمان زیادی برای مردن هست.

·      زندگی هر انسانی قصه‌ای است که با دستان خداوند نوشته شده است.

 شاید جالب باشد که بدانید به منظور قدر دانی و ارج نهادن به هانس کریستین آندرسن روز تولد وی را روز جهانی کودک نام گذاری کرده اند.

 

منبع: https://interestingliterature.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول