راهنما
1400/12/22
فیلمی از مسعود کیمیایی

مسعود کیمیایی یکی از چهره‌های برجسته سینمای ایران به شمار می‌آید. او در فیلم‌سازی، رمان نویسی و همچنین در سرودن اشعار، هنر بسیار تحسین برانگیزی دارد.

 تم فیلم‌های مسعود کیمیایی با باورها و ارزش‌های انسانی ساخته شده‌اند. آنچه که به آثار وی جذابیت می بخشد آفرینش شخصیت قهرمان ها در فیلم هایش است. قهرمانانی که دائما در تکاپوی جنگیدن با تابو های جامعه، برای رسیدن به خواسته هایشان هستند. یکی از آثار قابل توجه او فیلم رئیس است، فیلمی که چه از لحاظ کارگردانی و چه از لحاظ تصویربرداری در بالاترین سطح سینمای ایران ساخته شده است؛ همچنین نوع و شیوة روایت داستان به افزایش جذابیت موضوع داستان کمک کرده است و در عین حال دیالوگ های آشنای ادبیات که گویی امضای خاص او در فیلم هایش است هم به کلیت اثر زیبایی خاص و منحصر به فردی بخشیده است. همچنین به نقل از بزرگان سینما گفته شده است که قدرت و استحکام فیلم رئیس در کنار دیگر فیلم های سینمای ایران بسیار قابل توجه می‌باشد. موسیقی درخشان گیتی پاشایی که در آن زمان همسر مسعود کیمیایی بود به خوبی بر فیلم نشسته است و در واقع فیلم یک تریلر نیمه سیاسی مهیج است که به خوبی توسط کیمیایی نوشته و روایت شده است.

به لحاظ ساختاری سینمایی، کیمیایی از سه عنصر عمده موسیقی، دیالوگ‌ها و ارتباط انسانی – عاطفی کاراکترهای آن بهره می‌گیرد.کمتر کسی است که فیلم های قیصر، رضا موتوری و گوزن‌هایش را ندیده باشد.

شاید خوب باشد که بگوییم داستان عشق خیلی ها به سینما با «گوزن ها» شروع شد، با آن پایان میخکوب کننده  اش. فیلمی که تفاسیر زیادی را به همراه داشت. چند سال قبل از انقلاب ممنوع بود. سینما رکس در زمان اکران «گوزن ها» بود که به آتش کشیده شد و بسیاری معتقدند آتش انقلاب توسط «گوزن ها» برافروخته شد.

 از زندگی شخصی او چیزی که به چشم می آید ازدواجش با فائقه آتشین یا همان گوگوش خواننده مشهور می باشد که این ازدواج از سال(۱۳۷۶تا ۱۳۸۲)شش سال بیشتر دوام نیاورد و گوگوش چند سال بعد از انقلاب خاک ایران را به مقصد امریکا ترک کرد.

 منبع: سایت خبری - تحلیلی سینمای ما/ بیتوته

https://bingmag.com/

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول