راهنما
1400/12/22
فیلم یلماز گرنی

یلماز گونی بزرگترین کارگردان، فیلم نامه نویس معروف در تاریخ ترکیه که زندگی خود را در سال ۱۹۳۷با تهی دستی در یکی از روستاهای اطراف شهر آدانا آغاز نمود او مجبور بود که در کودکی اش در مزارع به کار بپردازد و اما نقطه عطف زندگیش زمانی بود که در دانشکده حقوق آنکارا مشغول به تحصیل بود و در این بین با نمایشنامه نویس مشهوری آشنا شد که مسیر زندگیش را  به کل تغییر داد و معروفیت او را به دنبال داشت. یکی از رویدادهای مهم زندگی یلماز گونی این هنرمند کرد تبار مربوط به ساخته شدن فیلم معروفش به نام راه بود که فیلم نامه آن را در زندان نوشته بود این اثر از یلماز گونی موفق به دریافت نخل طلای کن در سال شد.

او چهره‌ای شناخته شده در میان هنرمندان چپ جهان است از دیگر فیلم‌های مشهور یلماز می‌توان دیوار، رمه، رفیق، هور و نا امیدها را نام برد.

یلماز گونی در مضمون فیلم‌هایش سعی بر نشان دادن تفاوت‌های آشکار بین شرق و غرب ترکیه بود و وقتی که بعد از کودتای راستی ارتش به زندان افتاد به بهانه مرخصی از زندان فرار کرد و در فرانسه پناهنده شد که بعد از آن تابعیت ترک از او سلب شد. لازم به ذکر است که فیلمنامه، راه(یول) نیز برگرفته از زندگی خودش در زندان نوشته است.

 یلماز با زندگی پر فراز و نشیبی که داشت در سال ۱۹۸۴و در سن ۴۷ سالگی بر اثر سرطان در پاریس چشم از جهان فرو بست. پیکرش را در گورستان پرلاشز پاریس به خاک سپردند و در این پی یک روزنامه نگار در ترکیه درگذشت وی را با چنین تیتری اعلام کرد: «فیلم تمام شد»

منبع: ایسنا/ برندگان جشنواره کن/ زندگینامه یلماز گونی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول