راهنما
1400/12/22
یکی از ایالتهای کشور آمریکا

یکی از ایالت های معروف آمریکا، "ایالت یوتا" است. یوتا (Utah) در ایالت‌های جنوب غربی آمریکا واقع شده است.

یوتا از سوی شرق با کلرادو، از شمال شرق با وایومینگ، در شمال با آیداهو، از سمت جنوب با آریزونا، و از غرب با نوادا هم‌مرز است. جنوب شرق یوتا نیز در نقطه‌ای مرز کوچکی با گوشه‌ای از ایالت نیومکزیکو دارد.

پایتخت و شهر مهم یوتا، "سالت ‌لیک ‌سیتی" است. نام این شهر در واقع برگرفته از دریاچه نمک یوتا است.
بازی‌های المپیک زمستانی 2002 در این شهر بزرگ میزبانی شد و تیم بسکتبال«یوتا جاز» و نیز تیم فوتبال «رئال سالت لیک» از این شهر است.

پرووو(Provo) شهر دوم ایالت یوتا است.

جمعیت این ایالت دو میلیون و 800 هزار نفر است و شهر سالت ‌لیک‌سیتی، مرکز ایالت، 190 هزار نفر جمعیت دارد.

یوتا در تاریخ 4 ژانویه سال 1896 به عنوان چهل‌ و پنجمین ایالت به ایالات متحده پیوست. یوتا سیزدهمین ایالت بزرگ آمریکا و 34امین ایالت پرجمعیت این کشور است.

حدود 80 درصد از مردم این ایالت در منطقه‌ای که به «کناره واساچ» (Wasatch Front) شهرت دارد زندگی می‌کنند که شامل چندین شهر نزدیک به هم در کوهپایه‌های کوهستان واساچ است. این تمرکز جمعیت در یک منطقه باعث شده‌ است که بخش‌ های بزرگی از ایالت تقریبا خالی از سکنه بمانند و یوتا از نظر درصد جمعیت شهرنشین در رتبه ششم در میان ایالات آمریکا قرار بگیرد.

یوتا از نظر مذهب یک‌دست ‌ترین ایالت آمریکا است. 63 درصد از جمعیت یوتا از پیروان مذهب مورمون هستند که از شاخه‌های مسیحیت است.

این مذهب تاثیر بسیاری بر فرهنگ و زندگی روزمره مردم یوتا داشته‌ است که از آن‌ جمله پرهیز از نوشیدن آشامیدنی‌های الکلی و هم‌چنین چای، و قهوه توسط مردم مورمون است. همچنین نرخ رشد جمعیت در این ایالت بیش از سایر ایالت‌های آمریکاست که این موضوع با تمایلات سنتی و خانواده دوستی مورمون‌ها مرتبط است.

مهمترین نهادهای آموزش عالی این ایالت دانشگاه بریگهم یانگ، دانشگاه یوتا، و دانشگاه ایالتی یوتا هستند. از چهره‌های نامدار این ایالت می‌توان لوید میلر(موسیقی دان معروف) و بریگهم یانگ(از رهبران آمریکایی جنبش قدیسان آخرالزمان) را نام برد.

جغرافیای ایالت یوتا

نام یوتا از واژه سرخ‌پوستی «یوته» برگرفته شده ‌است که به معنای سرزمین مردم کوهستان می‌باشد.
ایالت یوتا البته در میان رشته کوه‌های راکی قرار دارد و کوه‌های پوشیده از برف ایالت را می‌توان از شهر پایتخت ایالت سالت لیک سیتی مشاهده کرد. غرب ایالت را نمکزار و دریاچه‌های خشکیده نمک پوشانیده است.

دریاچه بزرگ نمک در نزدیکی پایتخت قرار گرفته‌است.از این رو، این ایالت دارای تنوع آب و هوایی است.در حالی که که آب و هوای غالب نیمه خشک و بیابانی است اما وجود برف و هوای سرد در برخی مناطق جاذبه‌های گردشگری زمستانی ایجاد کرده‌است؛ به نحوی که المپیک زمستانی سال 2002 در این ایالت برگزار شد.

پارک‌های ملی یوتا

یوتا از نظر منابع طبیعی و پارک‌های ملی سرزمین بسیار غنی‌ای است.

پارک ملی کنیون لندز، پارک ملی کپیتول ریف، پارک ملی آرچز، دره یادبود، و پارک ملی برایس کنیون در جنوب این ایالت قرار دارند، و جنگل ملی کاریبو-تارگی در شمال آن.

از پارک‌های ملی دیگر می‌توان جنگل ملی دیکسی، جنگل ملی یواینتا-واساچ-کش، جنگل ملی فیشلیک، پارک ملی صهیون، و جنگل ملی مانتی-لا سال را نام برد.

روابط علمی یوتا با ایران

دولتمردان زیادی از ایران دانش آموخته موسسات آموزش عالی یوتا هستند.
دانشگاه یوتا نیز روابط مبسوطی را به ویژه با دانشگاه تهران برای تبادل دانشجو و محقق پایه ریزی نمود که سال‌ها ادامه داشت.

دانشگاه‌های یوتا از سال‌ها پیش (به جهت مشابهت اقلیمی بین ایران و یوتا) با ایران روابط و تبادلات علمی و فرهنگی انجام داده است.

 

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول