راهنما
1400/12/26
رشته کوهی در اروپا

رشته‌کوه‌های آلپ (ایتالیایی: Alpi، فرانسوی: Alpes‎، آلمانی: Alpen، اسلونیایی: Alpe) بلندترین و گسترده‌ترین رشته‌کوه‌های قاره اروپا هستند که با طول ۱٬۲۰۰ کیلومتر از هشت کشور فرانسه، سوئیس، موناکو، ایتالیا، لیختن‌اشتاین، اتریش، آلمان و اسلوونی می‌گذرند. به‌طور کلی کوه‌های آلپ از نیس در غرب مدیترانه تا تریسته در کرانه آدریاتیک و وین در ابتدای حوضه آبریز پانونی گسترده شده‌اند. این کوه‌ها در طی ده‌ها میلیون سال و در اثر برخورد صفحات تکتونیکی آفریقا و اوراسیا تشکیل شده‌اند.

بلندترین قلهٔ آلپ مون بلان است که با ۴۸۱۰ متر بلندا در مرز کشورهای فرانسه، ایتالیا و سوئیس جای گرفته‌است. این رشته‌کوه دارای ۱۲۸ قله بالای ۴٬۰۰۰ متر است.

مونته روزا با بلندای ۴۶۳۳ متر در مرز میان سوئیس و ایتالیا و وایسهورن(شاخ سپید) با بلندای ۴۵۰۶ متر در سوئیس دیگر قله‌های بلند این رشته‌کوه هستند.

منطقه آلپ دارای هویت فرهنگی قوی است. فرهنگ سنتی کشاورزی، تولید پنیر و کارهای چوبی هنوز در روستاهای آلپ وجود دارد. صنعت گردشگری این منطقه از اوایل سده بیستم شروع به رشد کرد و پس از جنگ جهانی دوم بسیار گسترش یافت و تا پایان قرن به صنعت غالب تبدیل شد. تاکنون چند دوره از بازی‌های المپیک زمستانی در کوه‌های آلپ سوئیس، فرانسه، ایتالیا، اتریش و آلمان برگزار شده‌است. در حال حاضر در این منطقه ۱۴ میلیون نفر زندگی و سالانه ۱۲۰میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند.

رشته کوه‌هایی را هم در زلاند نو و استرالیا به نام آلپ خوانده‌اند، در زلاندنو آلپ جنوبی و در استرالیا رشته کوه آلپ استرالیا. نام آلبانیا نیز از آلپ ریشه گرفته. واژه آلپ در زبانهای اروپایی گاه به عنوان مترادف برای کوه استفاده می‌شود و به همین دلیل آلبانیای قفقاز (منطقه کوهستانی) نیز در اصل آلپانیا بوده. همچنین کشیدگی این رشته کوه در کناره دریای آدریاتیک را رشته کوه آلپ دیناری می‌خوانند.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول