راهنما
1400/12/26
از هنرپیشگان فیلم چشمان کاملا بسته

هنرپیشه استرالیایی زادهٔ آمریکا است.  او برندهٔ جوایز مختلفی از جمله یک جایزهٔ اسکار، یک جایزهٔ آکادمی فیلم بریتانیا، دو جایزهٔ امی ساعات پربیننده و شش جایزهٔ گلدن گلوب شده‌است. مجلهٔ تایم در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۸ از او به‌عنوان یکی از ۱۰۰ شخص تأثیرگذار جهان یاد کرده و نامش چندین بار در رتبه‌بندی‌های بازیگران زن جهان با بیشترین دستمزد در جهان آمده‌است. نیویورک تایمز در ۲۰۲۰ نام او را در رتبه‌بندی برترین بازیگران قرن بیست و یکم قرار داد.

نیکول کیدمن در سال ۱۹۸۳ حرفهٔ بازیگری خود را در استرالیا و با بازی در فیلم‌های کریسمس بوش و راه‌زنان بی‌ام‌اکس آغاز کرد. پیشرفت او در سال ۱۹۸۹ با فیلم تریلر سکوت قبرستانی و مینی‌سریال بنگکوک هیلتن مهیا شد. او در سال ۱۹۹۰با بازی در فیلم اکشن روزهای تندر به موفقیت بین‌المللی دست یافت و در ادامه برای بازی در نقش اصلی فیلم‌های دور و دورتر (۱۹۹۲)، بتمن برای همیشه(۱۹۹۵)، به خاطرش مردن (۱۹۹۵) و چشمان کاملاً بسته (۱۹۹۹) به شناخت گسترده‌تری دست یافت. کیدمن در سال ۲۰۰۳ برای بازی در نقش نویسنده ویرجینیا وولف در فیلم درام ساعت‌ها (۲۰۰۲) برندهٔ جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شد. دیگر فیلم‌هایی که برایش نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد عبارتند از مولن روژ! (۲۰۰۱)، لانه خرگوش (۲۰۱۰) و شیر (۲۰۱۶) و ریکاردو بودن (۲۰۲۱). دیگر فیلم‌های قابل توجه کیدمن دیگران (۲۰۰۱)، کوهستان سرد(۲۰۰۳)، داگویل (۲۰۰۳)، تولد (۲۰۰۴)، استرالیا (۲۰۰۸)، پسر روزنامه فروش(۲۰۱۲)، پدینگتون (۲۰۱۴)، کشتن گوزن مقدس (۲۰۱۷)، نابودگر (۲۰۱۸)، آکوامِن (۲۰۱۸) و بامب‌شل (۲۰۱۹) هستند.

پروژه‌های تلویزیونی کیدمن عبارتند از همینگوی و گلهورن (۲۰۱۲)، دروغ‌های کوچک بزرگ (۲۰۱۷–۲۰۱۹)، بالای دریاچه (۲۰۱۷)، فروپاشی (۲۰۲۰) و نه غریبهٔ کامل (۲۰۲۱). او برای مجموعهٔ دروغ‌های کوچک و بزرگ دو جایزهٔ امی ساعات پربیننده در دسته‌بندی برجسته‌ترین بازیگر زن نقش اصلی و برجسته‌ترین مجموعهٔ کوتاه در مقام تهیه‌کنندهٔ اجرایی دریافت کرد.

کیدمن از سال ۱۹۹۴ در مقام سفیر حسن نیت برای یونیسف و از سال ۲۰۰۶برای یونیفم مشغول به فعالیت بوده‌است. کیدمن در سال ۲۰۱۰ شرکت تولیدی بلاسم فیلمز را تأسیس کرد.او در سال ۱۹۹۰ با بازیگر آمریکایی تام کروز ازدواج کرد و در سال ۲۰۰۱ از یکدیگر جدا شدند.  کیدمن در سال ۲۰۰۶ با خوانندهٔ موسیقی کانتری کیث اربن ازدواج کرد.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول