راهنما
1400/12/28
فیلم آلفرد هیچکاک

آلفرد هیچکاک مردی بود که فیلم‌هایش به سینما تجلی و شور دیگری داد. او همواره تنها کارگردانی بود که تا چندین دهه، نام و چهره‌اش به‌اندازه‌ی ستارگان سینما شهرت داشت. تعداد فیلم‌های آلفرد هیچکاک آن‌قدر زیاد است که حتی نوشتن نام همه‌شان هم در یک مطلب مقدور نیست. حتی انتخاب بهترین فیلم‌های آلفرد هیچکاک هم کار ساده‌ای به‌حساب نمی‌آید. توپاز یکی از فیلم‌های آلفرد است با مضمون جاسوسی و دلهره‌آور که به کارگردانی خود اوست و در سال ۱۹۶۹ منتشر شد.

هیچکاک در ۱۳ ماه اوت سال ۱۸۹۹ در لندن متولد شد و در سال ۱۹۲۰ به‌عنوان نویسنده و طراح میان نوشته فیلم صامت وارد سینما شد و از آنجا به طراحی دکور و صحنه، فیلمنامه‌نویسی و دستیاری کارگردان رسید. او وقتی کارگردانی را شروع کرد به‌سرعت بسیار عجیبی پیشرفت چشم‌گیری داشت و به‌عنوان فیلم‌ساز ماهر و حرفه‌ای شناخته شد و به او لقب استاد معمار در سینما داده شد.

یکی از ویژگی‌های بارز فیلم‌های هیچکاک این است که خود او در اغلب فیلم‌هایش در یک صحنه، هرچند بسیار کوتاه به‌عنوان بازیگر یا در عکس یا هر جای دیگر حضور دارد.

اولین اثر هیچکاک در دهه بیست منتشر و مستاجر نام داشت که یکی از فیلم های برجسته و مشهور او در سینما نیز شناخته شد آلفرد برای اولین بار حضور کوتاه خود را در این فیلم جلوی دوربین به ثبت رساند که به ویژگی همه‌ی فیلم‌های بعدی او تبدیل شد.

آثار هیچکاک به‌عنوان نمونه و الگو برای فیلم‌سازان بعد از او به جا مانده است کم نیستند فیلم سازان معروفی که از فیلم های هیچکاک به عنوان الگویی معتبر در کار هایشان استفاده میکنند.

 هیچکاک هیچوقت از تاریخ سینما پاک شدنی نیست و همواره آثارش در زمره محبوب ترین ها قرار دارد.

 منبع: کتاب شناسی آلفرد هیچکاک/ کتاب سینماگران جهان نوشته علی‌اصغر شهیدی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول