راهنما
1400/12/28
از حومه شرقی تهران

شهری سرسبز و خوش آب و هوا در ۳۰ کیلومتری شرق تهران در شهرستان دماوند واقع شده است که از مهاجرت آذری زبانان اهل ارومیه به این دره زیبا چیزی حدود ۳۰۰ سال می گذرد رودهن که از دو منطقه، آبعلی و روستاهای اطراف تشکیل شده است، یکی از مناطق بسیار زیبا، خنک و با طبیعتی وصف نکردنی به شمار می‌آید که ساکنین آن مردمی علم دوست و اهل فرهنگ و ادب هستند.

۲۰ سال است که از تبدیل شدن رودهن به یکی از بخش‌های شهرستان دماوند می‌گذرد. شرایط ویژه و آب و هوای سرد و کوهستانی این منطقه کشاورزی و دامداری در این شهرها را سخت و تا حدی ناممکن کرده است اما باغ های  میوه بیشمار و روستاهای سرسبز، اماکن تاریخی و تفریحی بسیاری در رودهن جای گرفته است که از مهم‌ترین آنها می‌توان: کمپ محمد داغی( بام رودهن)، پل نمیر (قرن سوم) پل زنجیر یا فیروزکوه، بقعه مبارک امامزاده محمدتقی (ع) رودهن که از فرزندان امام موسی کاظم (ع) می‌باشد، امامزاده روح اله (ع) روستای جورد، روستای وسکاره، حمام و خانه تاریخی روستای جورد، ساختمان سابق هتل آبعلی، پیست اسکی بین المللی آبعلی و… نام برد که هر یک از این مکان ها  گویای تاریخی از این بخش می‌باشد که همین دلیل رودهن را از گذشته مکانی برای استراحت پایتخت نشینان کرده است بکر بودن و دسترسی راحت از علل توریستی خیز بودن این منطقه به شمار می‌رود. رودهن امروزه به محلی برای زندگی افرادی که از هیاهو و آلودگی گریزان هستند تبدیل شده است. مناطق ییلاقی رودهن در فصل تابستان، هرساله پذیرای گردشگران فراوانی است.

در کنار همه این‌ها دانشگاه آزاد اسلامی واحد جامع رودهن از سال ۱۳۶۲تا کنون نقش بسیار مهمی در عمران، آبادانی و توجه بیشتر به صنعت این منطقه داشته است.

منبع: تاریخ رودهن نوشته عبدالعظیم رضایی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول