راهنما
1400/12/28
خدای هندو

برای هندوها یک خدای واحد و جهانی وجود دارد و با نام  برهمن شناخته می شود. هندوئیسم همچنین دارای خدایان و الهه‌های متعددی است که به نام‌های دیوا و دیوی شناخته می‌شوندو نمایانگر یک یا چند جنبه از برهمن هستند.  یکی از پرستیده ترین خدایان هندو راما نام دارد که خدای حقیقت و فضیلت و یکی دیگر از نمادهای ویشنو است. او را تجسم کامل نوع بشر می دانند و از نظر ذهنی، روحی و جسمی. بر خلاف دیگر خدایان و الهه های هندو می باشد، راما به طور گسترده ای یک شخصیت تاریخی و واقعی است که بهره برداری هایش حماسه بزرگ هندو "رامایانا" را تشکیل می دهد. وفاداران هندو در دیوالی، جشن نور، او را جشن می گیرند.

بنا بر گفته های هندو ها راما فردی خوش چهره و بسیار خوشتیپ که پوستش مایل به رنگ آبی است و در مجسمه سازی، راما به عنوان یک پیکر ایستاده نشان داده می شود که یک تیر در دست راست خود و یک کمان در دست چپ خود دارد. تصویر او در یک زیارتگاه یا معبد تقریباً همیشه با چهره های همسرش، سیتا، برادر ناتنی مورد علاقه اش، لاکشمانا، و هانومان همراه است. در نقاشی، او با رنگ تیره (که نشان دهنده تمایل او به ویشنو است)،نشان می دهند و همچنین تزئینات شاهزاده و کلاه مخروطی بلند روی سر او نشان دهنده موقعیت سلطنتی او است. مکاتب نقاشی راجستانی و پاهاری در قرن‌های هفدهم و هجدهم، کارهای راما را با همدردی بسیار نشان دادند.

روایت است که ویشنو تمام کائنات را در سه قدم پیموده ، با یک‌قدم آسمان، یک‌قدم زمین و یک‌قدم عالم وسط را پیموده است. در اساطیر هندو درباره ویشنو آمده که هر موقع بحرانی در جهان روی دهد، او به زمین می‌آید و هر بار که به زمین بیاید به یک‌شکل خواهد بود و به هر شکل او «اَوَتاره» می‌گویند. برای ویشنو 10 تا اوتاره وجود دارد که یکی از مشهورترین شکل‌پذیری، تجسم او  به شکل راما ست که گاه به نام راماچاندرا خوانده می‌شود که در آن راما به‌عنوان پسر پادشاه، مدت‌ها قبل از آن که به‌صورت ویشنو تجلی یابد، شناخته شده بود. او یک انسان شریف، شجاع، جوانمرد، پرهیزگار بود و همسر زیبای وی یعنی سیتا نیز، شخصیتی نمونه، پاک‌دامن مادری وفادار و فداکار است و در افسانه‌ها آمده است هنگامی که سیتا توسط اهریمنان دزدیده شد با عبور از آتش پاکی خود را اثبات می‌کند.

منبع: https:/religionnews.com /آئین هندو

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول