راهنما
1400/12/28
فیلمی از ایرج قادری

وقتی صحبت از فیلم و سینما می‌شود قطعاً نام و یاد هنرمندان بسیاری در اتاقک ذهنمان حضور می‌یابد، ایرج قادری اسطوره نویسندگی، هنرپیشه و کارگردان سینما بود.

بدون تردید همه ایران با آثار او آشنا و خاطرات بسیاری دارند و نامش تا همیشه در تاریخ سینمای ایران جاویدان باقی خواهد ماند او سراسر از انرژی و عاشق‌پیشه سینما بود که با تمام وجودش فیلم می‌ساخت ایرج چیزی حدود 41 فیلم را کارگردانی کرد که یکی از اولین آثار او بعد از انقلاب فیلم جنجالی دادا بود که با هنرپیشگی خودش نیز همراه بود این فیلم در سال 1361 در اولین دوره جشنواره فیلم فجر بر روی پرده سینما رفت. اما بعد از آن متأسفانه تا مدت طولانی ممنوع تصویر شد وقتی این موضوع را فهمید که قصد داشت در دومین فیلمش بعد از انقلاب به نام تاراج ایفای نقش کند ولی مجوز بازی به او داده نشد و همچنین بعد فیلم تاراج که در سال 1363 اکران شد ممنوع از فعالیت و به مدت هفت سال خانه‌نشین شد.

ایرج قادری که در ۲۸ فروردین ۱۳۱۳ در تهران متولد شد. ابتدا در رشته داروسازی تحصیل می‌کرد اما به دلیل علاقة بی‌اندازه او به هنر خیلی در این رشته دوام نیاورد و آن را نیمه‌کاره رها کرده و به عرصه هنر پیوست و دراین‌بین پای خیلی از هنرمندان امروز را به عرصة سینما باز کرد بسیاری از هنرپیشگان و سوپراستارهای معروف به‌واسطه ی ایرج قادری وارد سینما شدند یا با او به شهرت رسیدند از جمله محمدرضا گلزار بازیگر معروف سینمای کشور نخستین بار در فیلم سام و نرگس به نوشته ایرج قادری و توسط او پا عرصه بازیگری گذاشت و همچنین مرحوم ماه‌چهره خلیلی که زندگی بازیگری و ورودش به این عرصه را مدیون ایرج می‌دانست.

این هنرمند در عرصه سینما از هیچ تلاشی دریغ نکرد و کارنامه پرباری در سال‌های کاری‌اش رقم زد در نهایت امر به علت ابتلا به سرطان و سال‌ها جنگیدن با او در سال 1391 دیده بر جهان فروبست.

منبع: شبکه هنر/ سایت خبری - تحلیلی سینمای ما/ https://bingmag.com/

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول