راهنما
1400/12/28
کتاب احمد محدود

احمد اعطا با نام ادبی احمد محمود نویسندة معاصر و توانمند ایرانی که قادر است خواننده را با قدرت قلمش به روزهای تلخ یا شیرین گذشته برگرداند، تمام نوشته های او را می توان با اعماق وجودمان احساس کنیم او شخصیت پردازی بی نظیر بود و یکی از مهمترین نویسندگانی که قصة جنوب را برای همیشه ماندگار کرد. لازم است برای درک بهتر نوشته‌های احمد محمود، با اولین مجموعه داستان کوتاه او به نام مول شروع کنیم که انتشار آن آغازی برای یک شروع حرفه‌ای بود این رمان، داستان مرد مجنونی بود که بچه‌ای سرراهی را یافته است. این اثر تحت عنوان سه کتاب، شامل سه جلد از آثار احمد محمود با عناوین مول، دریا هنوز آرام است و بیهودگی می‌باشد که هرکدام، یک مجموعه از داستان‌های کوتاه را در بر گرفته است. خلق این مجموعه باعث شد که او تحت عنوان نویسنده‌ای متفکر و قوی شناخته و معرفی شود.

احمد محمود در چهارمین روز دی سال 1310 خورشیدی در اهواز دیده بر جهان گشود او در جوانی به حزب توده پیوست و خود را درگیر سیاست کرد که به دنبال آن بعد از کودتای ۲۸ مرداد دستگیر و به مدت شش ماه راهی زندان شد. فعالیت‌های سیاسی او تأثیر زیادی بر جهان‌بینی و در نتیجه آثار او به جا گذاشت.

بی‌تردید احمد محمود را پیرو رئالیسم یا واقع‌گرایی اجتماعی می‌دانند. او توانست شخصیت‌های داستان‌هایش را چنان جاندار و واقعی توصیف کنید که گویی آن‌ها را از نزدیک دیده‌ایم یا حتی به‌خوبی می‌شناسیم بهترین کتاب‌های احمد محمود را می‌توان رمان‌های او معرفی کرد زیرا احمد بیشتر وقت و تلاش خود را درگیر نوشتن رمان‌هایش می‌کرد.

احمد محمود در دوازده مهر سال 1381 دیده از جهان فرو بست و علاوه بر کتاب و آثارش سخنان زیبا و پر معنی از خود به جای گذاشت نمونه‌ای از آن را می‌خوانیم:

زندگی می‌گذرد و هرکس سهمی از عمر دارد،

تا آنجا که از دست برآید باید چنان زندگی کرد

که تلخ نباشد و برای دیگران هم تلخی نیاورد.

که زندگی همه‌اش شوخی است.

منبع: زندگی نامه احمد محمود/ هنرمندان/ داستان شناخت ایران.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول