راهنما
1400/12/28
فیلم استانلی کوبریک

استنلی کوبریک یکی از اسطوره‌های آمریکایی در قرن بیستم در زمینة کارگردانی بود همچنین در فیلم نامه نویسی و تهیه‌کنندگی بسیار موفق بود. اکثراً فیلم‌های او بر اساس الهام‌های ادبی ساخته می شد، او برای این معروفیت خود بسیار تلاش می‌کرد و در تمام گونه‌های محبوب در سینما فعالیت کرده است، اولین فیلم بلند داستان طور استنلی کوبریک ترس و هوس یا ترس و تمایل نام داشت.

مضمون این فیلم که در سال 1953 بر روی پرده سینما رفت، داستان تعدادی سرباز بود که در جنگی خیالی با دشمن گیر افتاده بودند اما در پایان دریافتند که دشمنان تصویری از خودشان هستند در واقع بازیگران دو نقش مقابل، سرباز و دشمن یکی بودند.

این کارگردان صاحب نام و بسیار موفق سینمای جهان در روز 26 جولای 1928 در آمریکا متولد شد.

او در کارش بسیار دقیق و وسواسی عمل می کرد کوبریک همة جزئیات فیلم‌هایش را بدون هیچ سانسور و تعارفی به نمایش می‌گذاشت همچنین مقررات و محدودیت‌هایی را در فیلم‌هایش اعمال می‌کرد که متفاوت از هالیوود بود و همین شجاعتش او را به یکی از بهترین های سینما تبدیل کرد.

برخی از منتقدان استنلی کوبریک او را در رده اورسن ولز از نابغه‌های دنیای سینما می‌دانند. کوبریک از خلاق‌ترین و تاثیرگذارترین کارگردانان در تمام طول تاریخ سینما بود. او جنجالی‌ترین و مشهورترین فیلم‌های سینما را ساخت از جمله می توان: لولیتا، چشمان کاملاً بسته، اسپارتاکوس، بری لیندون، غلاف تمام فلزی، راه‌های افتخار، درخشش و دکتر استرنجلاو: یا چگونه فهمیدم ترس را کنار بگذارم و به بمب عشق بورزم را نام برد.

در نهایت کلام استنلی کوبریک در روز هفتم مارس 1999 در سن هفتاد سالگی دیده از جهان فرو بست اما نام او برای همیشه در زمره بهترین کارگردانان دنیا ماندگار است.

منبع: زندگی نما استنلی کوبریک/ بیتوته

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول