راهنما
1400/12/28
کتاب لامارتین

چهره‌ای مهم در تاریخ ادبیات فرانسه آلفونس دو لامارتین که از پیشگامان جنبش رمانتیک فرانسه و یکی از بزرگترین شاعران فرانسوی قرن نوزدهم به شمار می رود. او همچنین یک دولتمرد برجسته بود و تعدادی آثار تاریخی نوشت که در زمان خود محبوبیت زیادی داشتند. اکنون از لامارتین به‌عنوان چهره‌ای مهم در تاریخ ادبیات فرانسه

یاد می‌شود که شعرش نشانه گذار از محدودیت‌های دوران نئوکلاسیک به شور و اشعار رمانتیک‌ها بود. یکی از آثار بسیار مشهور او کتابی به نام گرازیلا است که داستان سفر لامارتین به ایتالیا در سن هجده سالگی و نحوه آشنایی او با دختر جوانی به نام گراتزیلا که عاشق او شد. به طرز استادانه ای دلتنگ و پر هیجان عاشقان جوان را به نثری اعتراف آمیز تسخیر کرد که در آن تکانه های مبهم جوانی به زیبایی در جنونشان، اندوه اشتیاق، صدمات طاقت فرسا، و شادی نفس گیر از عشق ورزیدن در تمام سطرهای داستان رخنه کرده بود. این کتاب در سال 1886 منتشر شد. و طرفداران بسیاری پیدا کرد.

او از این عشق خالص در گوشه ای از کتابش اینگونه نوشت:

(این عشق نبود، من نه تپش قلب، نه حسادت و نه غیبت اشتیاق را احساس کردم. این آرامش دلچسب دل بود به جای تب روح و حواس. نمی خواستم او را به گونه ای دیگر دوست داشته باشم. نمی‌دانستم او برای من همدم، دوست یا خواهر است، تنها چیزی که می‌دانستم این بود که من و او وقتی با هم بودیم خوشحال بودیم.)

آلفونس ماری لوئیس دو لامارتین در 21 اکتبر 1790 از نسل نجیب‌زاده‌ای کوچک فرانسوی در شهر بورگوندی ماکون، به دنیا آمد. هفت سال پس از تولد لامارتین، خانواده به روستای مجاور میلی نقل مکان کردند، جایی که لامارتین ضعیف و بیمار بزرگ شد.

خانواده ی لامارتین برای سلامت روحی و روانی اورا به ایتالیا فرستاتند که درآنجا در پی عشق و علاقه ای که به گرازیلا پیدا کرد کتاب معروف گرازیلا را نوشت.

لامارتین از همان کودکی عاشق زبان و ادبیات بود و شور اشتیاق زیادی به نویسندگی نشان می داد که همین علاقه معروفیت او نیز شد.

نمونه ای از آثار مشهور عاشقانه و تاریخی لامارتین: آهنگ‌های شاعرانه، مرگ سقراط، زندگی اسکندر کبیر، رازهای جدید، رافائل و...

منبع: https://www.encyclopedia.com/

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول