راهنما
1400/12/28
عبادتگاه مسیحیان

مسیحیت دینی زنده در تمام جهان است و اصل این دین به حضرت عیسی (ع) مربوط می‌شود؛ یعنی دینی که از طرف خداوند بر حضرت عیسی مسیح(ع) برای هدایت بشر شش صد سال قبل از دین اسلام نازل شد. در قرآن کریم حضرت مسیح (ع) به عنوان پیامبر اولوالعزم و دارای کتاب آسمانی انجیل معرفی شده است. عبادتگاه

مسیحیان را کلیسا می‌نامند که در این مکان عبادت و نماز و همچنین مقدسات هفت‌گانه مسیحیت از جمله: از غسل تعمید، قربانی، توبه، اعتراف، تناول، ازدواج، مسح بیماران در حال مرگ با حضور کشیش انجام می‌شود. عموماً این مراسم ها و خیلی از مراسم های اصلی دیگر تنها در کلیسا برگزار می‌شود و در بقیه مکان‌ها نمی‌توان برگزار نمود زیرا مسیحیان اعتقاد دارند که خدا در کلیسا وجود دارد و جاهای دیگر خالی از وجود خداست و مردم در غیر از کلیسا نمی‌توانند با خدای خود ارتباط بگیرند همچنین برقراری این ارتباط مستلزم حضور روحانی یا همان کشیش کلیساست.

در برخی از کلیساها از جمله در بسیاری از کلیساهای آفریقایی، رقص و حرکات نمایشی انجام می‌دهند با این هدف که در دین تنوع، شور نشاط و جذابیت ایجاد کنند.

روز تأسیس کلیسای مسیحی را روز عید پنجاه یا پنطیکاست می دانند.

شاید برای شما تعجب بر انگیز باشد که قدیمی‌ترین کلیسای جهان، در ایران قرار گرفته است. آن هم در کشوری اسلامی که سال هاست بر دین اسلام استوار و آثار مسیحیت در آن کمتر به چشم می‌خورد. قره کلیسا یا تادئوس مقدس (تادئوس یکی از حواریون مسیحی بود که در این محل به قتل رسید) قدیمی‌ترین کلیسای جهان شناخته می‌شود که در استان آذربایجان غربی و شهر چالدران قرار دارد. به همین دلیل از اهمیت و ارزش تاریخی و معنوی بسیار زیادی برخوردار است نام این کلیسا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

منبع: تاریخچه مسیحیت/ ایسنا

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول