راهنما
1400/12/28
شهری در یزد

یزد شهری تاریخی که معماری بی‌نظیر آن در نهایت ظرافت و زیبایی هنر ایران و ایرانی را به‌خوبی به تصویر می کشد.

به همین دلیل است که یزد را به عروسی در قلب کویر تشبیه می کنند. جاهای دیدنی یزد آنقدر متنوع و زیبا هستند که چشمان مخاطب خود را پر از شوق و هیجان آورد. مِیبُد شهری با پیشینه‌ای چندین هزار ساله در استان یزد واقع شده است که در جای جای این شهر بافتی تاریخی و ارزشمند چشم انسان را نوازش میدهد و همین علت باعث شده که تمام این شهر در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت برسد.

تاریخچه شهر میبد بنابر تحقیقات انجام گرفته به پادشاهی قباد یکی از پادشاهان ساسانی برمیگردد با این مضمون که يكی از فرزندان شاه به نام موبد بيمار شده و پزشكان آب و هوای اين منطقه را برای به دست آورن دوباره سلامتیش پیشنهاد دادند و همین  علتی شد که اين شهر را بنا نهاده و قلعه ای به نام موبدگر که با گذشت زمان پسوند گر در آن حذف و موبد،میبد نامیده شد.

اما این شهر افسانه ای جالب نیز دارد که حکایت می کند میبد در زمان کیومرث بنا نهاده شده و انسان های اولیه از راه دریا به این سرزمین آمدند.

میبد شهر صنایع‌دستی محسوب شده به‌گونه‌ای که اقتصاد این شهر را نیز دربرگرفته است از جمله صنایع‌دستی این منطقه: زیلوبافی، سفال‌سازی، کرباس‌بافی، فرش‌بافی و سرامیک‌سازی تشکیل می‌دهد که امروزه بیش از یک‌چهارم کاشی و سرامیک ایران را تأمین می‌کند همچنین این شهر در ۵ آذر ۱۳۹۷ به‌عنوان شهر زیلوی جهانی انتخاب شد و از آن با لقب شهر زیلو یاد می‌کنند.

حال نوبت به معرفی مهم‌ترین مراکز دیدنی و تاریخی شهرستان میبد می‌رسد: نارين قلعه میبد که کهن‌ترین سند تاریخی را دارد، مسجد جامع میبد، مسجد جامع فیروزآباد، مسجد جامع بفروييه، مسجد جامع زیرگ بيده (معماری بوکني)، قلعه‌هاي پراكنده، مجموعه كارواني رباط، زيارت‌گاه‌هاي امام‌زاده خديجه خاتون، ميرصدرالدين قنبر، پير چراغ، پير بفرو، موزه زيلو، آسياب‌ها، حسينيه‌هاي قديمي، آب‌انبارها، برج‌ها، مراكز مذهبي زرتشتيان، خانقاه، باروي شهر قديم شامل برج‌ها، حصارها، خندق‌ها و دروازه‌هاي شهر ميبد هستند که بازدید از آنها برای هر ایرانی لازم است.

منبع: بیتوته/ تاریخچه شهر میبد/ golshn12.blogfa.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول