راهنما
1400/12/28
نیروگاه شمال

یکی‌ از مهمترین‌ سرمایه‌های‌ ملی‌ هر کشور نیروگاه های فعالیست که در آن وجود دارد در کشور ما می توان گفت که انواع این نیروگاه ها موجود است از جمله، نیروگاه بادی ، برق آبی، زیست سوخت، هسته ای، زیست سنگواره ای یا فسیلی و ...

اما یکی از مهم‌ترین نیروگاهی که برای کشور بسیار حائز اهمیت است نیروگاه زیست سنگواره‌ای شهید سلیمی نکا نام دارد که واقع در استان مازندران و سواحل دریای خزر و از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های کشور است که حدوداً در سال 1356 در ساحل جنوبی دریای خزر در نزدیکی شهرستان نکا احداث گردیده است و به دلیل مسافت نزدیکی که به شهرستان نکا دارد به نیروگاه نکا نیز شناخته می‌شود.

متأسفانه در ادامه جنگ‌های انقلابی این نیروگاه سه بار مورد شدیدترین حمله‌های هوایی دشمن قرار گرفت که در مجموع 25 نفر شهید و تعداد 93 نفر از هم‌وطنانمان مجروح شدند همچنین و خسارات بسیاری به تجهیزات نیروگاه وارد گردید که به‌وسیله کارکنان متعهد نیروگاه و پیمانکاران داخلی به‌صورت شبانه‌روزی بازسازی گردید در طول مدت بازسازی نیروگاه، در حدود 18/5 میلیارد کیلووات ساعت با عدم تولید مواجه بوده است.

معمولاً سوخت اصلی این نیروگاه گاز طبیعی می‌باشد ولی در مواقع خاص، از مازوت هم به‌عنوان سوخت دوم در واحدهای بخار استفاده می‌شود همچنین آب مصرفی نیروگاه به‌وسیله سه حلقه چاه که در شهر نکا و اطراف ایستگاه تخلیه سوخت نکا قرار دارند تأمین می‌شود.

از جمله توانمندی‌های مهم این نیروگاه می‌توان: راه‌اندازی، کامیشینینگ و بهره‌برداری از واحدهای بخاری‌، گازی و سیکل ترکیبی، ساخت، تراشکاری و بازسازی قطعات نیروگاهی، آنالیز ارتعاشات تجهیزات دوار، تولید آب مقطر، آب ژاول و هیدروژن و ... نام برد.

 از دیگر نیروهای مهم کشور می‌توان: نیروگاه دماوند، نیروگاه شهید رجایی، نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد، نیروگاه رامین اهواز، نیروگاه زمین گرمایی مشکین شهر، نیروگاه هیدروژنی قزوین و ... اشاره کرد.

منبع: ایسنا/  https://npgm.ir

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول