راهنما
1400/12/28
زادگاه خیام

خیام به عنوان یکی از بزرگترین دانشمندان و شاعران عصر خود در طول تاریخ شناخته می شود. او سرشار از هوش و استعدادی بی نظیر بود که در زمان خود با القاب امام، فیلسوف و حجة‌ الحق خوانده می شد. خیام در علم و دانش سرآمد بود به طوری که در فلسفه، نجوم و ریاضی به مقامات بلندی رسید اما بیشتر شهرت و آوازه ی جهانی خود را از شاعری و سرودن رباعیات به دست آورد خیام اهل نیشابور بود از این رو اغلب آن را به خیام نیشابوری می شناسند.

نیشابور شهری تاریخی و زیبا که در قلب خراسان رضوی واقع شده است و بسیاری از دانشمندان، شعرا، صوفیان و دیگر بزرگان ایرانی در این شهر زاده و پرورش یافته‌اند. نام تاریخی و قدیمی نیشابور، ابرشهر بود که در اوستا از این شهر به نام رونت به معنی جلال و شکوه بسیاری که داشت نام‌برده‌شده است. زمان پیدایش این شهر به دوره‌های قبل از اسلام و به زمان پادشاهان ساسانی مربوط می‌شود که به عنوان پایتخت اولین حکومت نیمه مستقل ایران شناخته می‌شود.

امروزه این شهر به دلیل آب‌وهوای بسیار خوب و مراکز دیدنی زیبا و تاریخی هرساله مسافران زیادی می‌پذیرد از جمله این مراکز می‌توان: آرامگاه کمال‌الملک، نقاش بزرگ و مشهور ایرانی، آرامگاه عطار عالم و شاعر بزرگ، آرامگاه خیام، دهکدة چوبی، گنبد شه میر، دره هفت غار، مسجد جامع نیشابور و... نام برد که بازدید از هرکدامشان روح انسان را جلا می‌بخشد.

یکی از مهم‌ترین و پرآوازه‌ترین سوغات این شهر که طرف‌داران بسیاری دارد سنگ فیروزه است و به عنوان یکی از بهترین سنگ‌های فیروزه در جهان شناخته می‌شود.

اقتصاد و صنعت نیشابور را می‌توان بر پایة کشاورزی و دامداری استوار دانست و محصولاتی همچون؛ پنبه، حبوبات، میوه و فرآورده‌های دامی را تولید می‌کنند و مهم‌تر از همه وجود معدن‌های بزرگ و فعال نمک و فیروزه در این شهر است.

منبع: بتونه/ گنجور/ جاذبه‌ها

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول