راهنما
1400/12/28
نوه اردشیر بابکان

اگر تاریخ دوست و ماجراجو باشید بد نیست سری به سلسله ساسانیان بزنیم تا با گذر در تاریخ کمی از حال و هوای عصر مدرن خارج شویم و در کوچه باغ های کاخ ادردشیر بابکان قدم بزنیم.اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانی و به زبانی جد جناب آقای نرسی.

اگر بخوایم دودمان سلسله های ایران رو تا قبل از ساسانیان نام ببریم یک همچین چیزی میشه.
هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان، و درنهایت ساسانیان.

ایران تا دوره اشکانیان کمی ازعناصر یونانی تقلید می کرد ولی در این دوره امضای خاص خود را علی الخصوص در معماری پای هر بنا قرار داد. دوره ساسانیان دوره ای بود که دین رسمی کشور زرتشت اعلام شد و در این زمان آتشکده های بسیاری در سرتا سر کشور ساخته شدند. ولی خب در این دوره شاهد حضور پیامبری نقاش به نام مانی بودیم که دینی تلفیق از عیسوی،بودایی و مانوی را ترویج می داد که نگرش شاپور اول را بسیار تغییر داد و در او تاثیرات بسیاری گذاشت.

از لحاظ هنر و معماری در این دوره، باید گفت به قدری هنر و معماری در این دوره شکوفا شد که ساسانیان توانستند طاق هایی با بزرگترین دهانه ها را بسازند که خود در نوع جهان بسیار کمیاب و جالب بود. از نمونه این بنا ها می شود ایوان مدائن یا طاق کسری را نام برد.

یکی دیگر از شاهکار های معماری این دوره کاخ اردشیر بابکان است که در فیروز آباد کنونی و در قسمتی به نام تخت سلیمان قرار گرفته است.اگر گذرتان به استان فارس افتاد حتما از این بنای قدیمی 2000 ساله دیدن کنید و ببینید که چگونه گچ بری هایش بعد از گذشت این همه سال سال مانده است و زیباییش را به رخ بناهای مدرن می کشد. این بنای زیبا کنار چشمه ای به احترام اله آب آناهیتا ساخته شده و شما می توانید در فصل بهار زیبایی خیره کننده ای را از این شکوه و جلال ساسانی مشاهده کنید.

 دوره ساسانی سر شار است از بناهای ماندگار، اگر به نقش رستم رفته باشید و آن تراش کاری های مخصوص روی سنگ ها دیده باشید متوجه میشوید آیین تاج گذاری شاهان ساسانی به خوبی روایتگر آن مراسمات است و برای ما مانند صفحه ای از اینستاگرام یا فیس بوک واضح و مشخص میشود که آن دوران چگونه شاهان تاج را بر سر میگذاشتند. این کنده کاری روی سنگ به دستور نرسی نوه اردشیر بابکان صورت گرفت و برای ما به یادگار مانده. بیایید بیاندیشیم قرن ها بعد ما چه چیزی از خودمان برای آیندگانمان به یادگار خواهیم گذاشت.آیا اصلا زمین مکانی برای زیستن خواهد بود یا از سیارات دیگر می آیند و به حیاتی که در زمین وجود داشته پی می برند.هیچ چیز عجیب نخواهد بود. تا دو هزار سال آینده

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول