راهنما
1400/12/28
رهبر آلمان نازی

برخی از جنایات آنقدر شنیع هستند که حتی دور شدن از تاریخ از رذالت آن کم نمی کند و از یاد انسان ها خاطراتش را به این سادگی ها محو نخواهد کرد . اما دانستن تاریخ  نیز عدالت را آسان نمی کند و از رذالت انسانهای ظالم نمی کاهد. حکومت دیکتاتور نازی با رهبری آدولف هیتلر آنچنان تاریخ سهمگینی را با خود به همراه داشته است که امکان ندارد کسی اسم او را بشنود و نشناسد.

آدولف هیتلر از سال 1933 تا 1945 صدراعظمی آلمان را برعهده داشت و به عنوان دیکتاتور و رهبر حزب نازی یا حزب کارگران ناسیونال سوسیالیست آلمان در بخش عمده ای از دوران قدرت خود خدمت کرد.

سیاست‌های فاشیستی هیتلر جنگ جهانی دوم را تسریع کرد و به نسل‌کشی معروف به هولوکاست انجامید که منجر به کشته شدن حدود شش میلیون یهودی و پنج میلیون غیرنظامی دیگر شد. در این که او چرا تا این حد دیکتاتور و ناسیونالیست گشت صحبت های زیادی است، اما اکثرا علت این اخلاقیات را کودکی درد آور و پدر خشن و سختگیرش را در پدید آوردن چنین روحیه ای مقصر می دانند. در کودکی، هیتلر مکرراً با پدر خشن خود که از نظر عاطفی بسیار خشن و خوی وحشی گری داشت درگیر می شد، پدری که علاقه پسرش به هنرهای زیبا را نادیده می گرفت و به عنوان یک شغل تایید نمی کرد.

هیتلر در جوانی به حزب ناسیونالیست علاقه پیدا کرد و همین ناسیونالیسم به نیروی محرک زندگی هیتلر تبدیل شد. در سال 1903، پدر هیتلر به طور ناگهانی درگذشت. دو سال بعد، مادر هیتلر به پسرش اجازه داد تا مدرسه را رها کند. پس از مرگ او در دسامبر 1907، هیتلر به وین نقل مکان کرد و به عنوان یک کارگر معمولی و نقاش آبرنگ مشغول به کار شد. او به خاطر علاقه اش به هنر دو بار به هنرستان هنرهای زیبا مراجعه کرد و هر دو بار رد شد. در وین به دلیل مشکلات مالی و درآمد خیلی کمی که از فروش کارت پوستال بدست می آورد در پناهگاه های بی خانمان ها سکونت می کرد و خود هیتلر بعداً به این سالها به عنوان زمانی اشاره کرد که برای اولین بار یهودی ستیزی خود را پرورش داد.

سر انجام در سال 1913 هیتلر به مونیخ نقل مکان کرد. در آغاز جنگ جهانی اول، او برای خدمت در ارتش آلمان درخواست داد. اگرچه هنوز شهروند اتریش بود اما در نهایت در آگوست 1914 پذیرفته شد و به خدمت ارتش درآمد.

اگرچه هیتلر بیشتر وقت خود را دور از خط مقدم می گذراند اما او در تعدادی از نبردهای مهم حضور داشت و در نبرد سام مجروح شد. همچنین به دلیل شجاعت، نشان درجه یک صلیب آهنین و نشان زخم سیاه را دریافت کرد. هیتلر از فروپاشی تلاش های آلمان در جنگ خشمگین شد. این تجربه میهن پرستی پرشور آلمانی او را تقویت کرد و او از تسلیم آلمان در سال 1918 شوکه شد. ظاهراً او مانند دیگر ملی گرایان آلمانی معتقد بود که ارتش آلمان توسط رهبران غیرنظامی و مارکسیست ها خیانت شده است.

پس از جنگ جهانی اول، هیتلر به مونیخ بازگشت و به کار برای ارتش آلمان ادامه داد. او به عنوان یک افسر اطلاعاتی، فعالیت‌های حزب کارگران آلمان (DAP) را زیر نظر داشت و بسیاری از ایده‌های ضد یهودی، ملی‌گرایانه و ضد مارکسیستی بنیانگذار حزب آنتون درکسلر را پذیرفت.

در سپتامبر 1919، هیتلر به DAP ملحق شد، که نام خود را به Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (NSDAP) تغییر داد - که اغلب به اختصار به نازی می گویند.

هیتلر شخصاً لوگوی حزب نازی را طراحی کرد و نماد سواستیکا را به خود اختصاص داد و آن را در یک دایره سفید بر روی پس زمینه قرمز قرار داد. در همین اثنا او به خاطر سخنرانی های سرسختانه خود علیه معاهده ورسای، سیاستمداران رقیب، مارکسیست ها و یهودیان شهرت یافت و سرانجام در سال 1921، هیتلر جایگزین درکسلر به عنوان رئیس حزب نازی شد.

سخنرانی های پر شور هیتلر در سالن آبجو شروع به جذب مخاطبان منظم کرد. اولین کسانی که از او پیروی کردند، کاپیتان ارتش ارنست روم، رئیس سازمان شبه نظامی نازی Sturmabteilung (SA) بود که از جلسات هیتلر محافظت می کرد و اغلب به مخالفان سیاسی حمله می کرد.

برنامه های سیاسی هیتلر یک جنگ جهانی وحشتناک ویرانگر را به همراه داشت و اروپای شرقی و مرکزی ویران و فقیر از جمله آلمان را پشت سر گذاشت.
سیاست‌های او رنج‌های انسانی را در مقیاسی بی‌سابقه تحمیل کرد و منجر به مرگ ده‌ها میلیون نفر از جمله بیش از 20 میلیون نفر در اتحاد جماهیر شوروی و شش میلیون یهودی در اروپا شد.

شکست هیتلر پایان سلطه آلمان در تاریخ اروپا و شکست فاشیسم بود. درگیری جهانی ایدئولوژیک جدید، جنگ سرد، پس از خشونت ویرانگر جنگ جهانی دوم پدیدار شد.

هیتلر در 30 آوریل 1945 از ترس اسیر شدن توسط نیروهای دشمن خودکشی کرد.او مقداری سیانور مصرف کرد و سپس به سر خود شلیک کرد. اعتقاد بر این است که اوا براون تقریباً در همان زمان خود را با سیانید مسموم کرد و به زندگی اش پایان داد. و جسد آن ها را با با بنزین سوزاندند. هیتلر در زمان مرگ سال داشت.

 برلین در 2 مه 1945 به دست نیروهای شوروی افتاد. پنج روز بعد، در 7 مه 1945، آلمان بدون قید و شرط تسلیم متفقین شد.

 تجزیه و تحلیل سال 2018 از بقایای نبش قبر شده دندان ها و جمجمه هیتلر، که برای دهه ها مخفیانه توسط سازمان های اطلاعاتی روسیه نگهداری می شد، تایید کرد که وی با استفاده از سیانور و یک گلوله کشته شده است.

 History.com

Britanica.com

germany

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول