راهنما
1400/12/28
شاعر شیلیایی و صاحب اثر ما بسیاریم

شیلی در دنیای ادبیات شهرت قابل توجهی دارد. آمریکای جنوبی برخی از بهترین نویسندگان و آثار ادبی را به صحنه ادبی بین‌المللی عرضه کرده است و در نتیجه، شیلی خانه نویسندگان بزرگ و نویسندگان بزرگ محسوب می‌شود.مشهورترین نویسنده شیلی که هر اهل ادبیاتی به خوبی آن را میشناسد، پابلو نرودا است. او در سال 1971 برنده جایزه نوبل ادبیات شد که تنها یکی از دستاوردهای زندگی حرفه ای او به عنوان یک شاعر بود.

پابلو نرودا یکی از تأثیرگذارترین و پرخواننده ترین شاعران قرن بیستم قاره آمریکا است. بسیاری از منتقدان نرودا را به عنوان بزرگترین شاعری که در زمان حیاتش به زبان اسپانیایی نوشته است ستایش کرده اند. در میان خوانندگان معاصر در ایالات متحده، او بیشتر به خاطر قصیده ها و اشعار عاشقانه اش به شناخته شده است.

پابلو نرودا در شعر United Fruit Company به ظلم و ستم کشورهای حاکم بر مستعمرات اشاره می کند که عنوان آن نام یک شرکت واقعی است که در آمریکای میانه فعالیت می کرد و اساساً به تجارت موز می پرداخت.

این شرکت که متعلق به ایالات متحده آمریکا بود، کارگران محلی را سرکوب می کرد و برای گرفتن مناقصه ها دستکاری های زیادی انجام می داد و زندگی بومیان منطقه را به قهقرا کشاند و فقر و بدبختیشان را بیشتر می کرد. آنها با شرایط کاری نه چندان خوب و دستمزد ناکافی، مردم محلی را به قدری عصبانی کردند که روزنامه های آمریکای میانه این شرکت را اختاپوس نامیدند. به چنین ستمگری اقتصادی، سرمایه داری امپریالیستی گویند.

او احساس می کرد باید به این موضوع بپردازد و مخالفت و خشمش را در شعری به همگان نشان داد. او از زبان و اصطلاحات کتاب مقدس استفاده می کند تا خوانندگان به شعر اضافه کنند، نیش بزنند و سرمایه داری امپریالیستی را به تمسخر بگیرند.

 وقتی شیپور به صدا در آمد

همه چیز روی زمین آماده شده بود،

و یهوه دنیا را داد

به شرکت کوکاکولا، آناکوندا،

فورد موتورز و سایر شرکت ها

 در خود پاراگراف آغازین او می گوید که خدا (یَهُوَه نام خدا در کتاب مقدس عبری است) جهان را به شرکت های آمریکایی سپرد. به طور ظریفی نشان می دهد که کشورها طوری رفتار می کنند که گویی خداوند اختیار خود را به آنها تفویض کرده است.

 نتیجه نوشته پابلو چشمگیر است و مستقیماً با قلب صحبت می کند. او بخش‌های غم‌انگیز ماجرا را نشان می‌دهد و به صورت اشاره‌ای به مسئولین توهین می‌کند. واقعا نوشتن شعری از این دست بسیار متفکرانه بوده است او از کلمات خود برای عصبانی کردن مخاطب استفاده می کرد و همین امر سبب شد که مردم سراسر جهان را از آن وضعیت اسف بار آمریکای میانه آگاه کند.

به طور خلاصه، او در شعر خود آگاهی را نسبت به سرمایه داری امپریالیستی افزایش داد و اقدامی دوباره انجام داد. وجود شاعران انقلابی در زمینه های مختلف همیشه اولین جرقه های اولین حرکت مردمان ناراضی را در سراسر دنیا زده است و شعرایی مثل پابلو نرودا همواره جزو پیشگامان اولیه مردم برای جنبش و تحرک رو به آزادی محسوب می شدند.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول