راهنما
1400/12/28
مادر حضرت عیسی

مسیحیت یک دین ابراهیمی و توحیدی است که بر اساس زندگی و آموزه های حضرت عیسی استوار است. این دین با حدود 2.5 میلیارد پیرو بزرگترین دین جهان است.
کمتر کسی است که داستان تولد حضرت عیسی را نشنیده باشد. مادر او مریم  به اذن خدا و به صورت معجزه واری باردار می شود و جبرئیل این خبر بارداری را به صورت وحی به وی می رساند. بسیاری از مسیحیان سالانه شب تولد عیسی را جشن می گیرند که به آن کریسمس می گویند.

در سالهای اولیه مسیحیت، عید پاک جشن اصلی مسیحیان بود و تولد عیسی جشن گرفته نمی شد. در قرن چهارم، مقامات کلیسا تصمیم گرفتند تا تولد عیسی را به عنوان تعطیلات و جشن رسمی مسیحیان در نظر بگیرند. از آنجایی که کتاب مقدس تاریخ تولد او را ذکر نکرده است برخی معتقدند تولد عیسی در بهار اتفاق افتاده است زیرا چوپانان همراه گله هایشان در چراگاه بوده اند و این اتفاق تنها در نیمه های بهار رخ می دهد. اما امروزه جشن کریسمس را 25 دسامبر در روزهای ابتدایی زمستان بر پا می‌کنند.

 با برگزاری کریسمس همزمان با جشنواره‌های سنتی انقلاب زمستانی، رهبران کلیسا شانس استقبال عمومی از کریسمس را افزایش دادند، اما از توانایی دیکته کردن نحوه برگزاری آن صرف نظر کردند. در قرون وسطی، مسیحیت، در اکثر موارد، جایگزین دین بت پرستی شده بود. در روزکریسمس، مؤمنان در کلیسا شرکت می کردند، سپس در فضایی شبیه کارناوال های امروزی جشن می گرفتند. هر سال، یک گدا یا دانش‌آموز تاج «ارباب بد حکومت» را می‌گرفت و نقش رعیت و شاه را بازی می کرد. فقرا به خانه ثروتمندان می رفتند و بهترین غذا و نوشیدنی خود را می خواستند.

 در اوایل قرن هفدهم، موجی از اصلاحات مذهبی شیوه جشن کریسمس را در اروپا تغییر داد. هنگامی که الیور کرامول و نیروهای پیوریتن او در سال 1645 انگلستان را تصرف کردند، آنها قول دادند که انگلستان را از انحطاط خلاص کنند و به عنوان بخشی از تلاش خود، کریسمس را لغو کردند.

تا قرن نوزدهم بود که آمریکایی ها شروع به استقبال از کریسمس کردند. آمریکایی‌ها کریسمس را دوباره اختراع کردند و آن را از یک تعطیلات کارناوال پر سر و صدا به یک روز خانواده محور، صلح و نوستالژی تبدیل کردند.

در سال 1819، واشنگتن ایروینگ، نویسنده پرفروش، کتاب طرح نویسی جفری کریون، مجموعه ای از داستان ها را درباره جشن کریسمس در یک خانه عمارت انگلیسی نوشت. که نشان می‌داد که یک صاحبکار، دهقانان را برای تعطیلات به خانه‌اش دعوت کرده است. بر خلاف مشکلاتی که در جامعه آمریکا با آن مواجه بود، این دو گروه به راحتی، فارغ از طبقه اجتماعی با هم معاشرت می کردند. در ذهن ایروینگ، کریسمس باید یک تعطیلات صلح‌آمیز و صمیمانه باشد که گروه‌ها ی مختلف مردم را  به دور از خطوط ثروت یا موقعیت اجتماعی گرد هم می‌آورد. جشن‌های ساختگی ایروینگ از «آداب و رسوم باستانی» از جمله تاجگذاری ارباب بد حکومت لذت می‌بردند.

با این حال، کتاب ایروینگ با تخیل وی نوشته شده بود و هیچ جشنی وجود نداشت که چنین ویژگی هایی که او تصور می کرد را داشته باشد . در واقع، بسیاری از مورخان می‌گویند که روایت ایروینگ در واقع سنت را «اختراع» کرد.

همچنین در همین زمان، نویسنده انگلیسی، چارلز دیکنز، داستان کلاسیک تعطیلات، سرود کریسمس را خلق کرد. پیام داستان، اهمیت خیریه و حسن نیت نسبت به همه، در ایالات متحده و انگلیس تأثیر مثبتی گذاشت و به اعضای جامعه ویکتوریایی مزایا و حسن جشن گرفتن این تعطیلات را نشان داد.

 خانواده همچنین در اوایل دهه 1800 نسبت به نیازهای عاطفی کودکان کمتر منضبط و حساس بود از همین رو کریسمس روزی را برای خانواده‌ها فراهم کرد که می‌توانستند به فرزندانشان هدیه دهند و برای آنها اهمیت قائل شوند.

امروزه کریسمس طی چندین هزار سال تبدیل به یک جشن جهانی شده است که هم افراد مذهبی و هم غیر مذهبی این روز را کنار خانواده هایشان جشن می گیرند و با سرگرمی های بسیار به پایان می رسانند.

منابع:

/nationaltoday.com

https://www.history.com/

 

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول