راهنما
1400/12/29
از خلفای اموی

سلسله اموی، به‌اصطلاح امویه، اولین سلسله بزرگ مسلمان است که بر امپراتوری خلافت، حکومت کرد و در تاریخ گاهاً به‌عنوان پادشاهی عربی نیز شناخته می‌شود (در واقع منعکس‌کننده مخالفت سنتی مسلمانان با ماهیت سکولار دولت اموی است). در میان خلفای آن فردی فاسق‌تر از سایرین وجود داشت به نام ولید که برادر عثمان بود. حتی فسق و جور او به حدی زیاد بود که دربارة فاسق شمردن او، آیه‌ای از قرآن نازل شد که: (إِنْ جائَكُمْ فاسِقٌ بِنَبَاء فَتَبَيَّنُوا).

او در خوردن شراب بسیار زیاده‌روی می‌کرد، جوری که نقل شده است که وی در مستی شدید با مردم نماز صبح می‌گذارد و پس از اینکه چهار رکعت نماز صبح را به‌جای دو رکعت خواند، به آنها وقیحانه گفت: اگر می‌خواهید بیشتر هم می توانم برایتان بخوانم!

وی دشمنی دیرینه‌ای با امیرمؤمنان (علیه‌السلام) داشت و دشمنی او به حدی بود که در زمان پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) به علی (علیه‌السلام) گفت: من از تو تیزشمشیرتر، سخنورتر و در جنگ، پُر ابّهت ترم و علی (علیه‌السلام) به وی فرمود ساکت شو تو جز یک فاسق نیستی و از اینجا به بعد ولید عنوان فاسق را لقب گرفت. کینه‌توزی او از علی (ع) به دلیل کشته‌شدن پدرش به دست او در جنگ بدر بوده است. پدرش دشمن پیامبر بود و وقتی حضرت علی او را در جنگ اسیر کرد و سپس کشت او همیشه به دنبال راهی برای انتقام از او می گشت.

ولید برادر ناتنی عثمان بود و هنگامی که عثمان خلیفه شد، در سال 29 هجری قمری / 6-645م در امارت کوفه جانشین سعد بن ابی‌وقاص شد. ولید دائماً در حال بی‌بند و باری و نوشیدن شراب بود. این رفتار او مسلمانان را بسیار شاکی کرده و پس از احضار عثمان به اصرار علی بن ابی‌طالب بر اقامه حدود اسلامی، توسط حسن بن علی به او حد (تازیانه) زده شد. عثمان در سال 33 هجری قمری او را از سمت خود برکنار کرد. تنها خصلت خوبی که از ولید می‌شود نام برد تبحر وی در شعر گفتن بود و بس. ولید پس از مرگ عثمان در شهر رقه مسکن گزید و در زمان خلافت معاویه در همین شهر درگذشت.

منبع:

www.britannica.com

https://www.alhassanain.com/

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول