راهنما
1400/12/29
ماده ای طبی که از پوست درخت بید میگیرند

همونطور که میدونید طب مدرن مدیون طب سنتی و کشفیات پزشکی قدیم هست. یکی از چیز های مهمی که از طب سنتی به طب مدرن انتقال پیدا کرده استفاده از ماده مهمی در پوست درخت بید هست. همیشه طبیعت به عنوان یک منبع مهم درمان برای انسان و حیوان به شمار می رفته و در موارد خاص اطبا بعد از عمل اوری گیاهان خواص درمانی شگفت انگیزی رو از اونها بیرون میکشیدند.یکی از این ماده ها سالیسین هست که دقیقا در پوست درخت بید وجود داره.

از این ماده در ترکیبات آسپرین و دیگر مسکن های تجاری استفاده میکنند و به صورت کلی به عنوان تسکین دهنده دردهای بدن ازون استفاده میشه مخصوصا در سردرد های مزمن که به صورت میگرن خودشون رو نشون میدن تا الی ماشالله دردهایی مثل دردهای قاعدگی و کمر همچنین از پوست درخت بید نیز در برخی محصولات برای کمک به کاهش وزن استفاده می شه.منظور از پوست بید درواقع همون لایه‌ی خارجی تنه‌ی درخت بید هست. بید سفید و بید سیاه دو مورد از رایج ترین بیدهایی هستن که مورد استفاده دارویی قرار می گیرن.

اثرات جانبی


 اگه بخوایم از اثرات جانبی اون بگیم بهتره بدونید هنگامی که در حد اعتدال مصرف شه، به نظر نمی رسه که پوست درخت بید بخواد عوارض جانبی منفی داشته باشه. سالیسین موجود در پوست درخت بید به اسید سالیسیلیک تبدیل می شه. برخی بر این باورند که این باعث می شه که اون رو برای معده شما ملایم تر از آسپرین تولید شده در آزمایشگاه کنه. با این حال، پوست بیش از حد بید می تونه باعث گرفتگی معده و خونریزی شه. پس در حد اعتدال مثل هر چیز دیگه ای باید استفاده شه.

نحوه مصرف و اشکال و دوز پوست درخت بید

کپسول

پوست درخت بید رو میشه از بسیاری از داروخانه ها و تقریباً هر فروشگاه مواد غذایی بهداشتی به صورت پودری و کپسوله ای خریداری کرد. دوز توصیه شده برای تسکین درد 240 میلی گرم در روز است.

 به صورت طبیعی

ماده فعال موجود در پوست درخت بید سالیسین است، اما فلاونوئیدها و ذرات گیاهی همراه اون ممکنه بخشی از تاثیرگذاری پوست درخت بید باشن. به همین دلیل، برخی از مردم ترجیح می دن در واقع پوست فرآوری نشده درخت بید را بجوند. تعیین مقدار سالیسین از هر تکه پوست دشواره، بنابراین این روش مصرف باید با احتیاط انجام شه.

 مایع

پوست درخت بید را می شه به صورت تنتور مقطر هم پیدا کرد. مصرف یک یا دو قطره در روز برای تسکین درد (تا 2 میلی لیتر) می تونه به عنوان یک جایگزین ضد التهابی و تسکین درد برای آسپرین عمل کنه.

چای

برخی از فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی چای پوست درخت بید را می فروشن و اون رو به عنوان مسکن و ضد التهاب تبلیغ می کنن. چای پوست درخت بید رو به مدت دو تا سه دقیقه در آب داغ دم کنید. هنگام مصرف پوست درخت بید به این شکل، تشخیص میزان سالیسین در هر وعده چای دشوار است.

موضعی

از پوست درخت بید می شه به صورت موضعی استفاده کرد. از اونجایی که از طریق گوارش جذب نمی شه، بنابراین استفاده موضعی پوست بید جایگزین خوبی برای کسانیه که معمولاً زخم معده رو تجربه می کنن. با این حال، استفاده موضعی می تونه خشن باشه و باعث تحریک پوست بشه.

 منبع: https://www.healthline.com/health -dose

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول