راهنما
1400/12/29
کوهی در غرب کشورمان

دقت کردین یسری اسما هستن همیشه باهم میان؟ مثلا لورل و هاردی، پت و مت، تام و جری 😊 توی جغرافیا هم از اینجور اسما داریم که همیشه جفت و باهم میان؛ مثلا تنب بزرگ و کوچک، سیستان و بلوچستان، آران و بیدگل! توی کتاب جغرافیای راهنمایی هم 2 تا کوه بودن که اسماشون باهم میومد؛ سهند و سبلان!

سهند اسم یه رشته کوهیه که برای مردم آذربایجان خیلی آشناست؛ این رشته کوه بعد از سبلان، دومین نقطه مرتفع آذری ها حساب می شه. این کوه که تو 40 کیلومتری جنوب تبریز قرار گرفته جزو کوه های آتشفشانی ایرانه ( البته الان غیر فعاله و آخرین بار تو دوران هولوسن فعال شد. از طرفی شانس نداریم که، همه جور بلا داره سرمون میاد یهو دیدی اینم روشن شد! ).

 سهند قله های مهمی هم داره که از جمله اونا می شه به جام، کوه کمال، سلطان، دمیرلی، آغ داغ، موتالی داغی، شیر داغی، حرم داغی، گیرو داغی ( کلا داغن! )، آتاشان و درویش اشاره کرد. سهند جزوی از مراغه حساب می شه و ازش به عنوان یه میراث طبیعی ارزشمند و با برکت یاد می کنن که فاصله بین دره قزل اوزون تا دریاچه ارومیه رو پوشش می ده.

کوه های بلند برای مردم محلی اون منطقه توی اکثر نقاط جهان یجورایی مقدسن، سهند هم همینطوره؛ این کوه سر به فلک کشیده برای مردم آذربایجان از قدیم تا الان تقدس خاصی داشته چون منشع خیلی از آب های کشاورزیه. جدای از تامین آب، خاک خیلی حاصلخیزی هم داره که با خاکستر های آتشفشانی پوشیده شدن.

 آتشفشانی که این کوه داره یکی از جاذبه های اصلی استان آذربایجان هستش که ظرفیت های زیادی رو توی بخش گردشگری ایجاد کرده. توی عکس های کوه سهند هم حتما جمعیت زیادی از گل ها مخصوصا لاله واژگون رو دیدید، واقعا زیبان!

ایران طبیعت خیلی بکر و زیبایی داره که هر گوشه از اون رو یجور خاص کرده؛ شمال برید یه زیبایی داره، جنوب یه زیبایی، شرق و غرب هم همینطور. کوه های ایران که بیشتر توی حاشیه قرار دارن زیاد دیده نمی شن ولی به قدری می تونه دیدن و سفر کردن به اونجاها لذت بخش باشه که دیگه پای ثابت سفر های شما بشن و نتونید ازشون دل بکنید.

 منبع: https://www.alaedin.travel

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول