راهنما
1400/12/29
از کشورهای خاک شده

دوره هخامنشیان یکی از باشکوه ترین دوره های ایران بود که طبق نقشه الان جهان، نه تنها تو ایران بلکه تو کلی از کشور های دیگه هم آثارش مشاهده می شه. هخامنشیان از وسیع ترین و با عظمت ترین حکومت های ایران به شمار می رفت که برای اثبات این حرف می شه به شهر سارد توی ترکیه اشاره کرد که به دستور کوروش هخامنشی بنا شده بود.

شهر سارد یا ساردیس یکی از مهم ترین شهر های اون دوران بود که یه شاهراه هم داشت و اونو به تخت جمشید وصل می کرد؛ به سبب همین اهمیت و راه های ارتباطی جزو شهر های ثروتمند هم به حساب میومد.

اگه الان بخوایم یه سری به این شهر بزنیم باید بریم توی استان مانیسا ترکیه که با ازمیر 70 کیلومتر فاصله داره. یچیزی که راجب این شهر می گن اینه که یکی از 7 کلیسای معروف مسیحیان اونجا واقع شده بوده. سارد حاکمان زیادی رو در طول تاریخ پر فراز و نشیبش به خودش دیده؛ شهر ساردیس تا سال 546 قبل از میلاد مسیح، پایتخت پادشاهی لیدی بوده و بعد از اون یکی از شهر های اصلی و مهم هخامنیشان شد که تا دوران شورش ایوانیان ادامه داشت ولی بعدش مسلمونا فتحش کردن.

 شهر ساردیس آثار باستانی زیاد و زیبایی رو طبق انتظار داره که مهم ترین اون رو می شه معبد آرتمیس دونست؛ ولی علاوه بر اون جاهای دیگه ای مثل کنیسه یهودی ها و قبرستان بزرگش هم خیلی معروفن. یسری شواهد هم کشف شده که میگه یکی از اولین سکه های جهان که مربوط به ایران باستان هستش توی سارد ضرب و استفاده شده.

توی دورانی هم که طلا رو کشف کردن، لیدی ها چیزایی رو با ترکیبات طلا ساختن که قبل از اون توی جهان هرگز تولید نشده بود. لیدی ها آلیاژ های زیادی از طلا رو ساختن که طی چندین سال برای ساختن سکه ازش استفاده می شد ولی به یه مشکلی خوردن! اینکه نمی تونستن درصد خلوص طلا رو تشخیص بدن و این مانع تجارت مطمئن می شد و بعد از اون از آلیاژ های مطمئن تر برای این کار استفاده کردن.

آثار باستانی شهر سارد جزوی از کوش آداسی هستن که برای دیدن اونا هیچ هزینه ای از بازدید کننده ها دریافت نمی شه! بازدید از این شهر تاریخی می تونه برای همه علاقه مندان به تاریخ جهان مخصوصا ایران باستان یکی از بهترین تجربه ها باشه که کمتر افرادی اونو تجربه کردن.

 منیع: https://www.safarbank.net

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول