راهنما
1400/12/29
پایتخت فنلاند

سریال مانی هایست ( مانی هیست، خانه کاغذی، سرقت پول، لاکاسا د پاپل :/ همه اینا رو بهش می گن! ) رو دیدید؟ چند وقت پیش قسمتای آخرشم اومد و بعد چند سال تموم شد 😊 من خودم خیلی دوسش داشتم و باهاش حال کردم. شخصیتای اصلی داستان اسمای شهرا رو داشتن، توکیو رو که همه میشناسن! ریو، برلین، اون غوله هلسینکی! بقیشون هم که دیگه حال ندارم تک تک اسم ببرم!

میخوام واستون از هلسینکی بگم؛ نه از شخصیتش توی فیلما! خود شهر هلسینکی 😊 این شهر که پایتخت فنلاند هستش جزو جوون ترین شهرای اروپایی محسوب می شه و همیشه جزو بهترین شهرا از لحاظ سطح زندگی و شرایط مردمی بوده.

هلسینکی توی جنوب کشور فنلاند قرار گرفته و سواحل خلیجش رو شامل می شه. جمعیتی که پایتخت فنلاند به خودش می بینه 1.4 میلیون نفره و جدای از خود شهرش، 315 جزیره و 1 شبه جزیره داره! (البته خود هلسینکی هم جزیره هستش )

اگه به این شهر سفر کنید می بینید که بیشتر ساختمون های اداری فنلاند اونجا واقع شده، وزراتخونه ها، پارلمان فنلاند، ادارات دولتی و ... که خب طبیعی هم هست، پایتخته دیگه! مردمی که توی این شهر زندگی می کنن زبان های مختلفی دارن ولی جمعیت غالب یعنی حدود 83 درصد زبونشون فنلاندیه، 6 درصد سوئدی حرف می زنن و 11 درصد هم زبان های دیگه!

 قدیما فنلاند جزوی از کشور روسیه بوده و به همین دلیل هم خیلی از معماری هایی که توی هلسینکی می بینید درون مایه های روسی داره. این کشور زمانی که زیر مجموعه روسیه بود خیلی پیشرفت و ترقی رو به خودش دید و شکوفایی های بزرگی توش اتفاق افتاد. اون دوران یعنی زمان تزار الکساندر، وقتی می خواست یه پایتخت جدید برای کشور انتخاب کنه، پیش خودش فکر کرد که یه شهر نزدیک به روسیه رو انتخاب کنه؛ همین عامل سبب شد که توی سال 1812 میلادی، شهر هلسینکی به پایتختی برگزیده بشه.

مطلبمون رو هم با معرفی چند تا از جاهای دیدنی این شهر تموم کنیم: اولین مورد موزه ملی هنر فنلاند نام داره که میشه گفت یکی از بهترین مجموعه های هنری معاصر توی این موزه کلکسیون شده. موزه ملی بیشتر به اسم بنای ساختمونیش یعنی آتئوم شناخته میشه که سبکی نئوکلاسیکی داره.

 مورد دوم خیابون مانرهایم هست که جزو مشهور ترین و پر رفت و آمد ترین خیابون های هلسینکیه. درازای این خیابون از آخر گردشگاه هلسینیکه تااا شمال غربی ایستگاه مرکزی قطار. با عبور از این خیابون زیبا میشه سبک زندگی مردم شهر و انواعی از فروشگاه ها و رستوران ها رو دید که هر کدوم زیبایی خودشون رو دارن.

مورد آخری که میخوام معرفی کنم جزیره سوراساری هستش ( البته دیدنی های هلسینکی فقط همینا نیستنا! ). این جزیره زیبا و دیدنی در بخش شرقی شهر قرار داره و به وسیله یه پل پیاده روی به زمین اصلی متصل شده. همچنین یکی از موزه های زیبای اروپا هم داخل همین جزیره بنا شده و علاوه بر اینا پره از خونه های تاریخی، کلیساهای قدیمی و اماکن فرهنگی.

 منبع: https://www.eligasht.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول