راهنما
1401/01/01
شهری در ترکیه

ترکیه به علت نزدیکی به ایران و ارزون بودن هزینه های سفر جزو مقصد های مورد علاقه ایرانیا حساب میشه. این کشور هم ویزا نمی خواد هم آزادی بیشتری برای مردم داره و اینا هم مزید بر علت می شن که مردم ایران سفر به ترکیه رو دوست داشته باشن 😊 یکی از شهر هایی که نزدیک مرزای ایرانه و خیلی مسافر پذیره، شهر وان هستش.

وان اسم شهری کوچیک توی شرق ترکیه و مرکز استانی به اسم همون وان هستش. شهر وان از مرز ایران فقط 1 ساعت فاصله داره و به همین علت خیلی از ایرانی ها به صورت زمینی و ارزون به این شهر میرن و مشغول خوش گذرونی میشن 😊 وان توی حاشیه بزرگترین دریاچه ترکیه واقع شده که خود اون دریاچه جزو دیدنی های اصلی شهر محسوب می شه.

این شهر خیلی کم جمعیته و در حدود فقط 370 هزار نفر اونجا زندگی می کنن؛ وسعتش هم کمتر از 2000 کیلومتر مربع هستش! یه نکته جالبی که این شهر داره اینه که خیل عظیمی از کرد ها اونجا زندگی می کنن و در واقع جمعیت غالب توی وان، کرد هستن! نماد این شهر هم گربه های با نمکش هستن که توی سطح شهر زیاد می تونید ببینیدشون.

 از جاذبه های وان بخوایم بگیم اول از همه باید به دریاچه وان اشاره کنیم که پره از انواع جزیره های کوچیک و بزرگ که هر کدوم جذابیت های خاص خودشون رو دارن. توی بعضی از این جزیره ها دیدنی های تاریخی هم وجود دارن که تنوع خوبی رو برای گردشگرا ایجاد می کنه. همچنین جالبه که بدونید مساحت این دریاچه 5 برابر شهر تهران هستش!

مورد بعدی قلعه وان هستش که یه قلعه باستانی و سنگیه و قدمتی در حدود 3300 سال داره. این قلعه جزو نمونه های بزرگ توی زمینه خودشه و الان هم تبدیل به موزه شده ( ورودیش هم 10 لیره 😊 )

کتیبه خشایار شاه جاذبه بعدی شهر وان به حساب میاد که به 3 زبان نوشته شده و اولین بار به دستور داریوش بزرگ ساخته شد؛ کار ساخت این کتیبه توی دوران داریوش به اتمام نرسید و آخر سر فرزندش یعنی خشایار شاه دستور تکمیل کتیبه رو صادر کرد. کتیبه خشایارشا توی ارتفاع 20 متری از سطح زمین ساخته شده و شامل 27 سطر و 3 ستون هستش.

برای دوست داران خرید هم نکته خوب وان اینه که پره از مرکز خرید های عالی و شیک با قیمت مناسب! برای مثال مرکز خرید وان ای وی ام یکی از اوناست که توی بلوار جمهوری شهر وان ساخته شده. توی این مرکز خرید می تونید بیشتر از 90 برند مختلف رو یکجا ببینید!

 مورد آخر لیست ما هم کلیسای واراگاوانک هستش که توی 9 کیلومتری وان واقع شده و معماری زیباش اونو تبدیل به یکی از دیدنی های شهر وان کرده.

اگه قصد یه سفر ارزون خارجی به نسبت بقیه کشورا و شهرا رو داشتید، می تونید از وان به عنوان گزینه اول خودتون استفاده کنید. سفر به این شهر با استفاده از اتوبوس هم امکان پذیره که حتی هزینه رفت و آمدتون هم به کمترین حد ممکن برسه. خرج های داخل شهری وان هم زیاد نیست و می تونید تجربه های ارزون خوبی رو کسب کنید.

 منبع: https://www.karnaval.ir

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول