راهنما
1401/01/01
رمانی از گوگول

تا حالا با خودتون فکر کردید هدف داستان های کوتاه چی هستش؟ آره بعضی از داستان های کوتاه هستن که صرفا نوشته شدن تا وقت شما پر بشه و یچیزی خونده باشید ولی خیلی از رمان های کوتاه جهان هم هستن که اینطور نیست! یه هدف و پیامی رو برای شما دارن و فقط نوشته نیستن! رمان شنل از نیکلای گوگول جزو همین داستان های معنا دار هستش.

نیکلای گوگول که اصالتی روس – اوکراینی داره توی سال 1842 رمان کوتاه شنل رو معرفی کرد که تاثیرات زیادی هم توی ادبیات روسی داشته؛ اگه باور ندارید براتون یه جمله از داستایفسکی بزرگ رو نقل می کنم که گفته: ما همه از شنل گوگول در آمده ایم! از این رمان فیلم و نمایش های زیادی هم ساخته شده.

روایتی که رمان شنل نقل می کنه درباره مقایسه تواضع و صبوری با اخلاق سخیف و بی نزاکتی افراد مقام دار هستش. اسم شخصیت اصلی داستان آکاکی آکاکیویچه ( اگه تونستی بخونیش 100 امتیاز داری! ) که یکی از کارمندان کوچیک دولتی حساب می شه و توی داستان اون میره یه شنل تازه میخره ولی ازش می دزدن! محتوای رمان در این مورده.

 توی داستان از زندگی تا مرگ این شخص نوشته شده که چون یه شنل قدیمی و فرسوده داره، مایه تمسخر همکاراش قرار می گیره. اون توی زندگیش به هدف می ذاره، یعنی خرید شنل نو! کلی پس انداز می کنه، صرفه جویی می کنه، پول جمع می کنه تا بتونه یه شنل تازه بخره. اون حتی برای این کار شبا چراغ روشن نمی کنه و چند وعده غذایی رو هم حذف می کنه تا بتونه پول بیشتری ذخیره کنه! در نهایت که می تونه شنل رو بخره، اونو می دزدن!

 در کل این داستان روایتی واقع بینانه هستش ولی توی پایانش تبدیل به تخیل و ناراحتی زیاد می شه. پایان ناراحت کننده این داستان رو شاید بشه عاملی برای بیان پند و اندرزش دونست تا پیامی اخلاقی رو به خواننده القا کنه. یکی از نکات جذاب داستان اینه که گوگل با آوردن تیکه های ظنز و خنده دار نمی ذاره زیادی توی خودتون برید و ناراحت بشید و یجورایی شما رو آماده پایان تلخ می کنه.

 منبع: https://asemooni.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول